Yeni Bir Kuruyemiş Dükkanı Açacaklar Nelere Dikkat Etmelidir?

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişen bir yeme – içme kültürü var. Bu kültürün temelini ise çeşitlilik ve sağlıklı gıdalar oluşturuyor. Bu noktada kuruyemişlere olan ilgi de çok anlaşılır bir durum; zira kuruyemişlerin düzenli tüketildiği takdirde sağlığa pek çok faydası var. Peki tüketimden üretime geçersek bizi nasıl bir durum bekliyor? Kuruyemiş işletmesine sahip olmak günümüzde girişimcilerin gözbebeği alanlardan biri. Bir kuruyemiş dükkanı açmak için nelere dikkat etmek gerekir? Sizin için detaylandırdık!

kuruyemiş satışı, kuruyemişçi

1. Sektörün gidişatından haberdar olun

Türkiye en çok kuruyemiş tüketen ülkelerin başında geliyor. Yıllık ortalama kuruyemiş tüketimi 6.5 kiloyu buluyor. Bu bakımdan canlılığını yitirmeyen bir gıda. Gelgelelim; dünyada ve ülkemizdeki çeşitli istatistiklere bakarak bir planlama yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Türkiye’de 4 milyar dolar civarında rakamlara erişen kuruyemiş sektöründe 700 civarı firma bulunuyor. Doğrudan satışın bakkal, büfe ve market gibi yerler aracılığıyla toplamda 5 bin satış noktası var. Tüm bunları ve daha fazlasını güvenilir kaynaklar aracılığıyla takip edin.

2. E-ticareti önemseyin

kuruyemişçi, kuruyemişler

Artık birçok prosedür ve resmi işlem dahi internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Alışveriş de internette gezinme amaçlarımızın başında yer alıyor. Bu bakımdan; ürünlerinizi internet ortamında sunacağınız ve satış yapabileceğiniz bir mecraya sahip olmanız sizin avantajınıza olabilir. Türkiye’de sadece internet üzerinden satış yapan ve e-dükkan açan 50’nin üzerinde kuruyemiş firmasının olması da bu alanın büyüdüğünü gösteriyor. Siz de işletmenizin bir ayağını e-ticaret üzerine kurabilirsiniz.

3. Resmi işlemlerinizi aksatmayın

Kuruyemiş dükkanı açmak için işlek ve sosyal bir bölgeyi seçmelisiniz. Uygun bir lokasyon tercihi ve kiralamadan sonra da sıra resmi işlemlere geliyor. Dükkanı açacağınız yerin bağlı bulunduğu belediyeye giderek buradan ruhsatlarını almanız gerekiyor. Ayrıca belirlenen standartlar genellikle belediyelerin internet adreslerinde ‘’İdari Yaptırım Yönetmeliği’’ adı altında size açıklanır. Ruhsatı sağlamak için gerekli koşul ve şartların belediyeden belediyeye farklılık gösterdiğini de bilmelisiniz. Bunları da sağladıktan sonra yolunuz Vergi Dairesi’ne düşüyor. Buradan vergi levhanızı alıp akabinde vergi işlemleri için güvenilir bir muhasebeci ile anlaşarak resmi işlemlerinizi neticelendirebilirsiniz.

4. Dekorasyonu baştan savma yapmayın

Her ne kadar bir kuruyemiş dükkanında amaç kuruyemişler alışverişi olsa da işletmenizin dekorasyonu da önemli bir husustur. Bu bakımdan profesyonel bir destek almak şart olmamakla beraber kötü bir fikir değildir. Önemli ipucu olarak; bu tür dükkân tasarımlarında retro ya da antika ürünler daha çok kullanılmaktadır.

5. Ürün seçimi ve tedarik işlemleri

Gelelim dükkanı dolduracak yemişleri tesis etmeye. Elbette bu sektörde tecrübeniz olsun olmasın, kuruyemişleri bilinen ve varlığını yıllardır sürdüren firmalardan almak yapacağınız en makul hareket olacaktır. Bunun yanı sıra Türkiye’nin her bölgesinden kuruyemiş tedarik edebilirsiniz. Ürün seçimi olarak da elbette en çok tüketilen ve olmazsa olmazların yanında ilgi çekici, farklı ürünlere de göz gezdirmeniz işinize yarayabilir.

6. Gereken ürün gamları kuruyemişçi, kuruyemişler

Bir kuruyemiş işletmeci adayı olarak dükkanınızda bulundurmanız gereken ürün gamları şu şekildedir:

7. Fiyatlandırma sistemi

Tüm bu işlemler sonrasında halihazırda bir kuruyemiş dükkanı açarken önemli bir diğer husus da fiyat performansıdır. Bulunduğunuz lokasyonun sosyo-ekonomik koşullarını göz önünde bulundurmadan yapacağınız bir fiyat listesi muhtemelen sizin kazancınıza olmayacaktır. Örnekse daha düşük bütçeli bir muhitin kuruyemiş işletmecisi olduysanız önceliğiniz bilinen ve sık tüketilen kuruyemişler olmalıdır. Zamanla dükkanınız tanınır ve bilinir hale geldikçe semt sakinlerinin en çok neleri sevdiği ve tükettiğini de göz önünde bulundurarak yeni bir fiyat listesi hazırlayabilirsiniz.

8. Kuruyemiş dükkan maliyeti

Dükkanı açacağınız yer, dükkanın büyüklüğü gibi konular sizin harcayacağınız paraya göre değişiklik gösterir. Bir kuruyemiş dükkanı açmak için minimum 25 – 30 bin TL’lik bir bütçeye sahip olmanız gerekir. Aylık kazancınızı hesabı için de şöyle ortalama bir yöntem var: Ayak trafiği çok olan bir yerde açıp açmadığınıza, müşteri skalanız göre değişmekle birlikte ayda 1.500 ile 5.000 TL arasında kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir