Herkesin Kolayca Yapabileceği Nefis Aşure Malzemeleri ve Tarifi

Herkesin Kolayca Yapabileceği Nefis Aşure Malzemeleri ve Tarifi

Hepimiz onun zamanının gelmesini bekliyoruz. Evdeyken annemizin yapması, evden uzakta komsu teyzenin bir kase ile kapıda bitmesine seviniyoruz. İçindeki her biri birbirinden farklı lezzetlere sahip malzemelerin yarattığı lezzete doyamıyoruz. Hangi tatlı peki bu? Elbette ki aşure ve ona lezzet katan aşure malzemeleri!

Aşure, ülkemiz mutfağının en lezzetli tatlılarından birisi… Hem arkasındaki hikaye, hem müthiş lezzeti, hem de insanları bir araya getirmesi ile efsanevi bir lezzettir. Bu lezzetli tatlının yapımında ne gibi malzemeler kullanmak gerektiğini merak ediyorsanız, ve lezzetli bir Aşure için tarif arıyorsanız doğru yerdesiniz. Nefis Aşure malzemeleri ile Aşure tarifini sizin için hazırladık.

Aşure İsmi Nereden Geliyor?

En güzel Aşure malzemeleri ile yapılan nefis aspire tarifine geçmeden önce, bakalım Aşurenin ismi nereden geliyor. Aşure, dilimize Arapçadan geçmiştir. Arapça’da ön sayısı ashura olarak geçmektedir. Hicri takvime göre Muharrem Ayı’nın 10. gününe tekabül eden Aşure dönemi için bundan daha iyi bir isim olamazdı muhtemelen!

Aşure kelimesinin, Türkçe ve Farsça karışımı bir anlamı da vardır. Bilindiği gibi “aş” dilimizde “yemek” anlamına gelmektedir. Bu kelimenin Farsça’da karıştırmak anlamına gelen “ashur” kelimesinden türetildiği düşünülmektedir.

Aşure aynı zamanda İngilizce’de Noah’s Puding yani Nuh’un Pudingi olarak geçmektedir. Bu da Nuh Peygamber’e atfedilen Aşure hikayesine oldukça yakışan bir isimdir.

Aşurenin Hikayesi

Aşure tatlısının hikayesi, oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Nuh Peygamber’in dünyaya yakarsan bir fırtınaya karşı, canlıların neslinin sona ermemesi için, her canlıdan iki tanesini bir gemiye doldurması ile başlar hikaye. Bu gemi ile süren zorlu bir yolculuğun ardından, Nuh’un gemisi Ağrı Dağı’na ulaşır. Bu zor yolculuktan kendini kurtaran Nuh ailesi, ellerinde kalan malzemeleri kullanarak Aşureyi yaparlar. İslam inancına göre Muharrem ayının onuncu gününe tekabül eden bu olay her yıl Aşure yapımı ile kutlanır.

Tüm Kullanımları ile Aşure Malzemeleri

Aşure, içerisinde hayvansal ürünler bulundurmayan bir tatlıdır. Yani vegan bir beslenme düzenine sahip kişilerin bile gönül rahatlığı ile yiyebileceği bir lezzettir. Bu lezzetli tatlı içerisindeki tüm malzemeler son derece doğallar… Bu özelliği ile d belki de tatlıların en sağlıklı ve en lezzetlisi Aşuredir.

Hemen hemen her yörenin, her kentin, hatta her alenin Aşure yapma tarzı birbirinden farklıdır. Bu nedenle aspire malzemeleri de tariften tarihe değişiklik göstermektedir. Ancak hemen hemen hepsinde ortak olan birkaç nokta bulunmaktadır. Bu klasik malzemeler ortak olduktan sonra, istediğiniz her türlü malzemeyi ekleyerek kendi Aşurenizi yaratabilirsiniz.

Aşure malzemeleri konusunda Aşure tariflerinde büyük bir esneklik var. Bu nedenle de aslında Aşureyi yanlış yapmak pek de kolay bir şey değil. Ancak elbette ki Aşureyi yaparken birbirinden farklı malzemeler kullanıldığı için her birinin pişirilme süresini iyi hesaplamak gerekiyor. Aksi halde Aşure içerisindeki malzemeler çığ kalabilir ve istediğiniz gibi bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

Gelelim Aşure malzemeleri listesine… Aşure malzemeleri konusunda alışverişinizi daha kolay bir hale getirmek adına, bir gruplandırma sistemine gittik. Bu sayede Aşure malzemeleri alırken herhangi bir şeyi atlama korkusu olmaksızın rahat olabilirisiniz.

Temel Aşure Malzemeleri

Hemen hemen her tatlıda olduğu gibi, aşure yapımında da kullanılan temel malzemeler aynıdır. Bu temel aşure malzemeleri şu ve şekerdir. Aşureyi yaparken içme suyu kullanmaya çalışın. Fark edilmese de kireçli su tatlının tadını bozacaktır. Şekeri de tarihdeki ölçü kadar ekleyin. Kendinden şekere sahip aşure malzemeleri, fazla şekerle bir araya gelince tatlının tadı bozulabilir.

Baklagiller

Aşure malzemeleri, Aşureyi öteki tatlılardan ayıran başlıca etmenlerdir. Bu anlamda özellikle baklagiller önemli bir farklılık göstermektedir. Buğday, kuru fasulye, nohut ve pirinç; Aşure içerisinde kullanılan baklagil cinsi malzemelerdir. Bu malzemelerden kuru fasulye, nohut ve pirinç herkesin evinde zaten bulunmakta… Aşurelik buğday ise, özellikle Aşure zamanının yaklaşması ile Aşure malzemeleri tezgahtarda yerini aldıktan sonra kendini göstermektedir.

Aşure içerisinde kullanılan bu malzemelerin tazeliğinden emin olmak gerekmektedir. Her ne kadar bu kuru baklagiller uzun süreler boyunca tazeliklerini korusalar da, yine de mümkün olduğunca taze malzeme tercih etmeye çalışın. Eğer kusursuz bir sonuç istiyorsanız, pirinçlerinizin tamamen beyaz olduğundan emin olun. Aradaki çizgili pirinçleri öncesinde ayıklayarak malzemelerinizi hazır edebilirsiniz.

Kuruyemişler

Aşure malzemeleri arasında olmazsa olmazlardan biri de kuruyemişlerdir. Aslında hemen hemen her türlü kuruyemiş Aşure malzemeleri listesi içerisinde bulunabilmektedir. Bu nokta tamamiyle sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda… Bizim aşağıda vereceğimiz Aşure tarifi için gereken Aşure malzemeleri içerisinde yer alan kuruyemişler ise şu şekilde: çığ badem, ceviz ve fındık. Bunun yanısıra Aşurenin üzerini süslemede kullanmak adına toz ve file Antep fıstığı da tercih edilebilir.

Baharatlar

Aşure malzemeleri arasında ön plana çıkan pek çok baharat var. Bunlar, Aşure lezzetine ince ayar yapmakla görevliler. Aşure malzemeleri arasında ortaya çıkan en lezzetli baharatlardan biri, karanfildir. Keskin tadı ile girdiği her emeği lezzetlendiren ve geleneksel Türk mutfağının özellikle tatlıları arasında imza niteliğinde bir etkisi olan karanfil Aşure içerisinde de kullanılmaktadır.

Aşure içerisine dahil edilen baharatlardan bir diğeri de tarçındır. Tatlılarda dengeleyici özelliği ile ön plana çıkan tarçın, özellikle Aşureyi lezzetlendiren güçlü bir baharattır. Bu anlamda Aşure malzemeleri arasında tarçının yer alması elbette ki kaçınılmaz. Aşure malzemeleri için alışveriş yaparken tarçın almayı sakin ihmal etmeyin.

Kuru Meyveler

Aşureyi lezzetlendiren, içerisine serpiştirilen kuru meyvelerdir. Bu kuru meyvelerin dengeli şeker oranları, başka hiçbir tatlıda olmadığı kadar lezzetli yapar Aşureyi… Normalde keklerin, kurabiyelerin içerisinde gördüğümüz ve sütlü tatlılara pek karıştırmadığımız kuru meyveler, Aşureye aynı zamanda renk katarlar. Aşure malzemeleri arasında ön plana çıkan kuru meyveler kuru üzüm, kuru kayısı, kuş üzümü ve Aşurenin üzerinin süslenmesine kullanılan kuru incirdir. Bunlar dışında farklı kuru meyveler de Aşure malzemeleri arasına dahil edilir.

Kuru kayısının faydaları gibi bilgilere ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

Aşure için seçilecek kuru meyvelerde dikkat edilmesi gereken nokta lezzet dengesidir. Her ne kadar Aşure içerisinde her türlü malzemeyi bulunduran bir tatlı olsa da, aynı zamanda bir lezzet dengesi vardır. Bu lezzet dengesini bozmamak adına, fazla tatlı ya da fazla eksi kuru meyvelerin Aşure içerisine dahil edilmemesi gerekmektedir. Bunun yanısıra Aşurenin geleneksel bir dokusu vardır. Bu dokuyu da bozmamak adına seçilen kuru meyvelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Taze Meyveler

Aşure içerisinde sadece kuru meyveler değil, aynı zamanda taze meyveler de kullanılır. Bu taze meyveler hem Aşurenin daha tatlı olmasını sağlar hem de içerisine renk katar. Portakal kabuğu, limon kabuğu, elma ve tabii ki nar, bu taze meyveler arasında ön plana çıkanlardandır. Aşurenin içerisinde kullanılacak taze meyvelerin, tariflerine farklılık katmak isteyenlerin özellikle hoşuna gideceğini düşünüyoruz.

Aşure Tarifi

Lezzetli bir Aşure için gerekli olan aşure malzemeleri işte bu şekildeydi. Bunları sıraladıktan sonra gelelim Aşurenin tarifine! Yukarıda da belirttiğimiz gibi, herkesin farklı bir aşure yapma biçimi var. Tüm tarifler birbirinden farklı ver her birinde farklı bir lezzet on plana çıkıyor. Bizim sizler için seçip hazırladığımız tarifte, hem klasik Aşure yapımının temellerini görebilirsiniz hem de Aşureye kattığımız yeniliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım!

Aşure Tarifi Ölçüleri

Tüm malzemeleri saydık, şimdi de sıra geldi ölçülerini belirtmeye!

Aşurenin içi için gereken malzemeler

250 gram Aşurelik buğday

100 gram pirinç

1 şu bardağı nohut

1 şu bardağı kuru fasulye

1 çay bardağı ceviz

1 çay bardağı fındık

Yarım şu bardağı çiğ badem

2 çorba kaşığı kuş üzümü

4 çorba kaşığı kuru üzüm

10 adet kuru kayısı

10 adet karanfil

1 adet portakal (kabukları kullanılacaktır)

1 adet limon (kabukları kullanılacaktır)

2 adet elma

900 gram toz şeker

5 litre sıcak su

Aşurenin üzeri için gereken malzemeler

1 adet nar

5 adet kuru incir

Yarım su bardağı toz halinde Antep fıstığı

Yarım su bardağı file Antep fıstığı

Yarım su bardağı çiğ badem

Yarım su bardağı fındık

2 çorba kaşığı tarçın

1 çorba kaşığı susam

Aşure Tarifi Adımları

Aşure malzemeleri listesini tamamladık. Sıra geldi tarif adımlarına… Özellikle ilk kez yapanlar için aşure tarifi biraz karmaşık görünebilir. Ancak bizim sizler için teker teker belirttiğimiz tarif adımlarını takip ederseniz, aşureniz lezzetli olacaktır!

 1. Adım: Öncelikle işe malzemeleri hazırlayarak başlayalım! Elma, portakal ve limonun kabuklarını soyun. Elmayı küp küp kesin. Portakal ve limonun kabuklarını da minik kareler haline getirin. Narı soyun ve ayıklayın. Kuru incir ve kuru kayısıyı ince ince dilimleyin. Aşurelik buğdayı güzelce yıkayın. Nohutu ve kuru fasülyeyi haşlayın. Karanfilleri bir cezve içerisinde su ile yumuşayıncaya kadar kaynatın. İşte malzemeleriniz hazır!
 2. Adım: Geniş bir tencere içerisine buğdayı koyun. Üzerine bir litre sıcak şu ekleyin. Bu şekilde buğdayı yaklaşık yarım saat kadar pişirin. Pişirme esnasınsa tencerenin kapağı yarı kapalı olmalıdır. Bu esnada buğdayın suyu çektiğini ve büyüdüğünü göreceksiniz. Buğday suyunu çektikten sonra bir litre sıcak şu daha ekleyin. Bu sefer bir saat kadar kısık ateşte, ağzı yarım kapalı bir şekilde pişmeye bırakın.
 3. Adım: Buğdaylar pistikten sonra öteki malzemeleri eklemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle pirinçleri ekleyin. Daha sonra limon ve portakal kabuğunu ilave edin. Bu karışımın üzerine bie buçuk litre sıcak şu koyduktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Şimdi bir süre kısık ateşte dinlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu süre yaklaşık olarak üç saattir.
 4. Adım: Üç saatin sonunda öteki malzemeleri ekleyerek aşure yapımına devam edebilirsiniz. Öncelikle dinlenmiş karışımın içerisine bir litre sıcak su ekleyin. Daha sonra küp küp kestiğiniz elmaları içerisine ekleyin. Bunun yanısıra dört çorba kaşığı kuru üzümü de ilave edin. Karıştırın.
 5. Adım: Haşlamış olduğunuz kuru fasulye ve nohutu karışıma ilave edin. Üzerine çığ badem, kuş üzümü, fındık, ceviz ve kayısıları ekleyin. Her malzemeden sonra, eklenen malzemenin eldeki karışım ile güzel bir şekilde bütünleşmesi için, aşurenin tamamını karıştırmaya özen gösterin.
 6. Adım: Toz şekeri ve kaynatılmış karanfilleri suyuyla birlikte karışıma ilave edin. Şimdi tencereyi yeniden ocağın üzerine koyabilirsiniz. Yarım saat boyunca ara ara karıştırarak tüm malzemeleri pişirin. Daha sonra dinlenmeye bırakın.
 7. Adım: Aşure dinlenme sürecinde biraz sulu olacaktır. Bu sulu kıvam zamanla malzemelerin suyu çekmesi ile geçecektir. Bekleme süresi yaklaşık olarak iki saattir. Ancak siz zaten onun kıvama geldiğini ara ara karıştırarak anlayabilirsiniz.
 8. Adım: Ilıklaşan aşureyi bir kepçe yardımı ile kaselere aktarın. Kaselere aktardığınız aşurelerin üzerini, süsleme malzemeleri ile süsleyin. Toz malzemeleri serpiştirebilir, katı malzemelerle çizgi yapabilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda!

Lezzetli Bir Aşure için İpuçları

Aşure malzemeleri konusuna değindik, lezzeti aşure tarifimizi verdik. Sıra geldi lezzetli bir aşure için dikkat edilmesi gerekenlere!

 • Aşure malzemeleri alışverişindeyken, satın aldığınız her şeyin taze olduğundan emin olun. Aşure her biri eşsiz lezzete sahip malzemelerin uyumu sonucunda ortaya çıkan bir tatlıdır. Bu malzemelerde yaşanacak en ufak bir bozukluk aşure lezzetini etkileyecektir.
 • Aşureyi karıştırırken mutlaka tahta bir kaşık kullanın. Bu şekilde tarifin doğal tadını bozmamış olacaksınız. Eğer aşure malzemeleri kaşığa alınabilirse, kaselere aktarma işlemini de kepçe serine tahta kaşıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aşureyi cam kaselerde servis edin. Bu şekilde farklı renklere sahip aşure malzemeleri ve üzerindeki süslemeler kendini gösterir. Kimi zaman aşure pratik olsun diye tek kullanımlık alüminyum kaplarda servis ediliyor. Bundan kesinlikle sakının. Hem tatlının lezzetini bozacak, hem doğaya zarar verecek, hem de kanserojen içeriği ile sizi zehirleyecek. Her zaman cam kaseler tercih edin.

Herkese şimdiden afiyet olsun!

Önceki Makale Marketten Almanıza Gerek Kalmayacak! Evde Erik Nasıl Kurutulur?
Sonraki Makale Her Gün Bir Avuç Tüketmemiz Gereken Kayısı Nasıl Kurutulur?

Yorum yap

Yaptığınız yorum yayınlanmadan önce onaya gönderilecektir.

* Zorunlu Alan