masanın üzerinde duran badem yağı şişesinden aldığı yağı damlalıkla cildine damlatan kadın eli

Badem Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı faydaları, en az meyvesi bademin sağlığa yararları kadar fazla olduğu için incelemeye değer olduğunu düşündük. Bu doğrultuda badem yağının yapısı, sağlık üzerindeki etkileri ve besin değerleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir içerik hazırlamak istedik. İşte badem yağı hakkında mutlaka bilinmesi gereken detaylar...

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, badem meyvesinin tohumlarından soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Sarı renkli, ceviz tadında ve hafif bir kokuya sahip bir yağ türü olarak niteleyebileceğimiz badem yağı, hamilelik dönemi dahil hayatın hemen her döneminde güvenle kullanılabilen bir içeriktir.

beyaz bir yüzey üzerinde kase içerisinde duran kabuklu bademler, yanında ahşap bir kaşık içinde duran badem içi ve sürahi içinde duran badem yağı

Nemlendirici yapısıyla dikkat çeken badem yağında A, B2, B6 ve E vitamini bulunmaktadır. Yalnızca vitamin içeriğiyle dahi hayran bırakan badem yağı faydaları arasında saç sağlığını destekleyici özelliklerini de sayabilmek mümkün.

Badem yağı, saçları besleyerek dökülmeleri önlüyor, adeta dipten uca bakım yapıyor. Benzer şekilde besleyici, onarıcı, pürüzsüzleştirici ve koruyucu olarak cilt bakımında çoğu alanda da önemli bir rol oynuyor. Üstelik yemekleri ve salataları tatlandırmada da kullanılan badem yağı, yediğinizde de vücudunuza sağlık pompalıyor.

Kaş ve Kirpikleri Güçlendirir

Kaş ve kirpikleriniz yüz ifadesi, yüz güzelliği ve bakışların etkisinde büyük rol oynar. Fakat pek çok dış etken, kaş ve kirpik yapısının zayıflamasına yol açar. Öte yandan badem yağı ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Peki nasıl?

Badem yağından bir miktar parmak uçlarınıza alarak kaşlarınıza ve kirpiklerinize ufak dokunuşlarla masajlar yaparak uygulayabilirsiniz. İşlemi uyguladıktan 1 gece sonra da ılık su ile yıkayabilirsiniz. Hatta bu uygulama sayesinde daha dolgun ve uzun kirpiklere de sahip olabilirsiniz.

Saçları Besler

Cilt ve saç bakımında kimyasal içerik barındıran kozmetik ürünleri yerine bitkisel ürün tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Cansız görünen, yıpranmış, kuru ve kepekli saçlarınıza bakım yapmak için siz de kimyasal ürünler yerine bitkisel bir ürün kullanmak istiyorsanız badem yağından faydalanabilirsiniz.

Badem yağı, içerdiği yoğun E vitamini sayesinde diğer yağlar ile karıştırmadan tek başına dahi saçınıza uyguladığınızda etkisini gözlemleyebileceğiniz bir üründür. Örneğin saçlarınızda kepeklenmeden şikayetçiyseniz, haftada bir defa saç derinize badem yağı uygulayabilirsiniz.

Çatlak Oluşumundan Korur

Çoğunlukla kilo alıp verildiğinde, hamilelik döneminde ve ergenlikte karşılaşılan çatlak oluşumunu önlemenin bilinen en etkili yöntemlerinden biri de badem yağı kullanımı olabilir. Üstelik diğer birçok yöntemden daha uygun maliyete çatlak oluşumunun önüne geçebilmeniz mümkün.

cilde damlalıklı şişede badem yağı uygulaması yapan kadın


Bu doğrultuda badem yağını kuşburnu tohumu ile karıştırarak vücudunuza dairesel hareketlerle uyguladığınızda yeni çatlakların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde karın bölgenize masaj yaparak uyguladığınızda badem yağı faydaları arasında saydığımız çatlak oluşumunu önlemeyi sağlayabilirsiniz.

Sağlık Sorunlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Badem yağı tüketimi kalp krizi riskinin azaltılmasında etkilidir. Ayrıca iştahı düzenlemeye yardımcı olduğu için obeziteyi önlerken kan şekerini sabit tutmayı da mümkün kılar. Antioksidan bakımından zengin olan badem yağı, tüketildiğinde vücuttaki toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırır.

kavanozda badem yağı, kasede badem, masanın üzerinde kabuklu badem

Daha önce de belirttiğimiz gibi badem yağının faydalarını gözlemleyebilmek için dilerseniz yemeklerinize ve salatalarınıza bu yağı ekleyebilirsiniz. Fakat fazla tüketimi olumsuz etkiler doğurabilir. Her gün tükettiğiniz takdirde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm E vitaminini badem yağından alacağınız için diğer besinlerle birlikte vücuda giren E vitamini miktarı doz aşımına neden olabilir. Dolayısıyla badem yağını günde yalnızca birkaç damla tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Badem ile yapabileceğiniz yemek tariflerini öğrenmek için Bademin Faydaları ve Badem ile Yapılabilecek Yemekler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Evde Badem Yağı Yapımı

Piyasada birçok markanın badem yağı ürününe rastlayabilmeniz mümkün. Ancak evde kendi yöntemlerimizle badem yağı elde etmek istiyorsanız, elbette bunun için de uygulayabileceğiniz bir tarif mevcut. Bu doğrultuda aşağıdaki adımları uygulayarak sayısız faydası bulunan badem yağınızı kendiniz üretebilirsiniz:

- Yağı elde etmek için ihtiyacınız olacak miktarda çiğ badem satın alın.
- 2 su bardağı bademi mutfak robotundan geçirip öğütün.
- İyice ufalıp krema kıvamına gelen bademlerinizin içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve ardından tekrar mutfak robotundan geçirin.
- Bademler iyice yumuşadıysa cam kavanoza koyarak 2 hafta boyunca dinlendirin.
- Cam kavanoza huni geçirin, huninin üzerini beyaz bir tülbentle örtün ve sonrasında bademli karışımı süzün.
- Artık badem yağınız kullanıma hazır!
Önceki Makale Yarma Nedir? Yarma Buğday Faydaları Nelerdir?
Sonraki Makale Her Yerde Görüyoruz! Peki Aslında Blueberry Nedir, Ne Değildir?

Yorum Yap

Yaptığınız yorum yayınlanmadan önce onaya gönderilecektir.

* Zorunlu Alan