Bağdat Hurması Farkı Nedir?

Hurma seçenekleri içerisinde besleyici özellikleri ile dikkat çeken Bağdat hurması, çöl ikliminin baskın olduğu yerlerde yetişiyor. Sıcağı ve güneşi seven bu hurma türü hem lezzeti hem de faydaları ile dikkat çekiyor. Hurma konusunda seçiciyseniz ve kaliteli tercihler yapmak istiyorsanız, Bağdat hurması doğru bir seçim olabilir. Peki, bu hurma türünü bu kadar değerli hale getiren ve farklı kılan faydaları nelerdir?

Bağdat Hurması Faydaları ve Besin Değeri

Bağdat hurması A ve K vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum başta olmak üzere potasyum, çinko, fosfor, manganez, kükürt bulunuyor. Ayrıca demir, bakır ve magnezyum yönünden de güçlüdür.

Ortalama bir Bağdat hurmasının 15 kalori olduğunu da bildirelim. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması, mucizevi faydalar sunmasına neden oluyor. Sofralarınızdan eksik olmaması gereken bu besinin faydalarına gelin yakından bakalım:

bagdat hurması

Kaybedilen potasyumun geri alınmasını sağlar

Potasyum hücre ve organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesine olanak sağlayan minerallerin başında gelir. Bu nedenle vücut direnci ve sağlığı için potasyum alımı oldukça önemlidir. 

Bağdat hurması içeriğinde yoğun oranda potasyum bulundurduğu için vücudun kaybettiği potasyumu geri kazanmasını sağlar. Hipokalemi, yani halk arasındaki adıyla potasyum eksikliği, düzenli olarak hurma tüketimi ile önlenebilir.

Kasları güçlendirir

Şırasız Bağdat hurması kasların güçlenmesine neden olduğu için, özellikle spor yapanların tüketmesi önerilir. Dokuların güçlenmesine ve yeni kas dokularının oluşmasına zemin hazırlayan hurma, enerji deposu da olduğu için sportif faaliyetler öncesinde ve sonrasında tüketilebilir.

Bağırsaklar için faydalıdır

Her beş kişiden biri mide-bağırsak problemleri yaşıyor desek abartmış olmayız. Gün içerisinde yaşam kalitenizin düşmesine, istediğiniz şeyleri tüketememenize neden olan bu olan bağırsak problemleri, düzenli hurma tüketimi ile önlenebilir.

İçeriğinde yoğun oranda bulunan magnezyum sayesinde mide ve bağırsak problemlerini giderirken, ödem oluşmasının da önüne geçer. Ayrıca ishal ve basur gibi problemler üzerinde de etkili olduğu biliniyor.

Zihni geliştirir

Düşünme becerilerinizin artmasını ve zihinsel gelişiminizin desteklenmesini istiyorsanız, Bağdat hurması sıklıkla tükettiğiniz besinlerden biri olmalı. Özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi önerilen hurma, problem çözme becerilerinin de artmasına olanak sağlayacaktır.

Fosfor açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için beynin ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayan hurma, beynin güçlenmesine ve zihin yorgunluğunun giderilmesine olanak sağlar.

Kansere karşı koruyucudur

Aslında hurmanın en bilinen özelliklerinden biri budur. Yeni hücrelerin oluşmasını ve gelişmesini destekleyen Bağdat hurması, kanserli hücrelerin onarılmasında da etkilidir. Bu nedenle kanser tehdidi altında olan kişilerin daha fazla tüketmeye özen göstermesi öneriliyor.

Boğaz ağrısına iyi gelir

Kış aylarında sık sık boğaz ağrısı problemi ile karşılaşıyorsanız, hurma bu konuda en iyi çözümlerden biri olabilir. Boğaz ağrısını kesen ve öksürük, bronşit, soğuk algınlığı gibi şikayetlerin ortadan kalkmasına neden olan Bağdat hurması, içeriğindeki A vitamini sayesinde gözlere de faydalıdır.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır

Bağdat hurmasının düzenli bir şekilde kullanılıyor olmasının kalp ve damar hastalığı yaşanması riskini azalttığı gözlemlendi. Kan damarlarını yumuşattığı için damar sertliğinin engellenmesini sağlayan hurma, kirli kanı temizler ve tansiyonun düzenlenmesine olanak sağlar. Kolesterolün düşürülmesine de faydalı olduğu biliniyor.

Kuru meyveler arasında yerini alan Bağdat hurmasını en taze ve lezzetli şekilde tüketmek için web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

2 yorum

 Fazilet Suveren

Fazilet Suveren

K vitaminini daha önce pek duymadım ama burada öğrendiğim kadarıyla oda sağlığa çok faydalı bir şey. bi de mesela günde kaç tane yersek iyi olur. uzmanlar genelde bir auvç diyor

Sevim

Sevim

yeni kuruyemiş arıyorken bağdat hurmasına denk geldim, oldukça farklı içerikler var blogunuzda tebrik ederim. siz de bağdat hurması varmı? varsa en az kaç kilo alabiliyoruz acaba? teşekkür ederim

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)