yeşil cevizler ve kuru cevizler, taze ceviz ve kuru cevizler, ceviz kabuğunun faydaları

Afiyetle yediğimiz yemişlerden biri olan ceviz, adını cevizgillerden oldukça uzun ömürlü, kalın gövdeli, son derece değerli bir tür olan ağacından alıyor. Türkiye’nin hemen her köşesinde yetişen ve beğeniyle tüketilen cevizin insan sağlığı üzerindeki yararları saymakla bitmiyor. En az içindeki meyvesi kadar yararlı olan ceviz kabuğu ise çoğu zaman meyvesinin gölgesinde kaldığı için atılıyor. Fakat ceviz kabuğunun faydaları da şaşırtıcı derecede fazla!

Tatlı ve ekmek yapımında sıklıkla kullanılan cevizin faydaları, ceviz suyunun faydaları ve ceviz reçelinin faydalarına daha önceki yazılarımızda yer vermiştik. Şimdi ise sıra her bir zerresiyle fayda sunan ceviz kabuğunun yararlarında! Peki gün içinde tüketmekten büyük keyif aldığımız atıştırmalıklardan biri olan cevizin kabuğu sağlığımıza etkileri neler?

Her Derde Deva Ceviz Kabuğunun Faydaları

ceviz ağacı, yeşil ceviz kabuğu, dalından ceviz

Ceviz, içeriğindeki protein, Omega 3, Omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum, selenyum, manganez mineralleri, A, B1, B2, B6, C vitaminleri ve lifli yapısı ile hayatımıza son derece önemli bir yere sahip. Buna benzer şekilde, yaş ya da kuru fark etmeksizin her hali ile oldukça yararlı bir besin olan cevizin kabuğu da meyvesi kadar önemli kazanımlar sağladığını savunmak mümkün. 

Üstelik hem meyvesini saran zar yapısına sahip iç kabuğun hem de meyvenin dış etkenlerden korunmasını sağlayan dış kabuğun tüketilmesi, insan sağlığını olumlu yönde etkileyebiliyor. O halde gelin, meyvesi kadar popüler olmayan ceviz kabuğunun herkes tarafından bilinmeyen şaşırtıcı etkilerini birlikte inceleyelim.

Ceviz hakkında önemli bilgiler içeren Ceviz Kalori Ne Kadar? başlıklı yazımıza göz atarak cevizin kalori değeri ve bilmenizde yarar olan diğer önemli etkilerini öğrenebilirsiniz. 

Cilt Bakımına Destek Olur

Ceviz kabuğunun en yaygın bilinen faydaları arasında cilde olan pozitif etkilerini sayabiliriz. Bu doğrultuda kozmetik sektöründe kullanımına sıklıkla başvurulan cevizin kabuğu; cildin nemlendirilmesi, parlaklığının geri kazandırılması, cilde gerekli besinlerin sağlanması, aknelerin giderilmesi gibi önemli noktalarda avantajlar sunuyor. 

Özellikle sivilce ve cilt lekelerine iyi gelen ceviz kabuğundan yararlanmak için yaş veya kuru ceviz kabuklarını suda 10 dakika kaynatıp cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca yeşil haldeki ceviz kabuğunun suyunu çıkararak cildinize sürdüğünüzde sivilcelerden ve lekelerden hızlı bir şekilde kurtulabilmeniz de mümkün. 

Saç Tellerinini Kuvvetlendirir

kırılmış ceviz, ceviz kabuğunun faydaları, ceviz kabuğu, ceviz içi

Saç bakımında da yaygın olarak kullanılan ceviz kabuğu, kozmetik firmalarının özellikle şampuan yapımında yararlandığı bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Saçların sağlığını kazanıp gürleşmesini sağlayan ceviz kabuğu, en çok saç dökülmesi şikayetleri olan kişilerin imdadına yetişiyor. Eğer sizin de saçlarınız zayıfsa ve dökülmelerden şikayetçiyseniz, saçlarınızı güçlendirmek için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ceviz kabuğu kürlerini uygulayabilirsiniz. 

Bu anlamda, 20 adet ceviz kabuğunu 4 su bardağı dolusu suda yaklaşık 15 dakika kaynatabilir ve soğuduktan sonra suyu özenli bir şekilde süzebilirsiniz. Ardından elde ettiğiniz bu ceviz kabuğu suyu ile saçlarınızı yıkayıp etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Düzenli uygulamada saç dökülmelerinin hızla azaldığına şahit olabilirsiniz. 

Ek olarak, beyaz saç görünümünü azaltmada etkili olan ceviz kabuğunun adeta doğal bir saç boyası olduğu rahatlıkla savunulabilir. Bu noktada taze cevizin yeşil kabuğundan yararlanabilir ve 20 adet yeşil ceviz kabuğunu 1 litre suda kaynatıp soğuduktan sonra saçlarınızı bu su ile yıkayabilirsiniz. Bu kürü düzenli olarak kullandığınızda zamanla saçlarınızdaki beyazların kestane rengine dönmeye başladığını görebilmeniz mümkün.

Sindirim Sistemini Düzenler

Ceviz kabuğu faydalarından biri de sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileridir diyebiliriz. sindirim sistemindeki bozuklukları gidermede önemli bir rol oynayan ceviz kabukları, sağlıklı bir sindirim sisteminin olası rahatsızlıklara karşı korunmasını da sağlar. Meyvesi gibi lifli bir yapıya sahip olan ceviz kabuğu, suda kaynatılıp tüketildiğinde bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sorunlarının kısa sürede sonlanmasına önayak olur. 

Bu sayede metabolizmanın hızlanmasını da sağlayan ceviz kabuğu suyu, kilo vermeyi de tetikler. Eğer siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak ceviz kabuğu suyu tüketmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Ağız Hijyeni Sağlar

suda bekleyen cevizler, ceviz kabuğu suyu

Göz ardı edilmemesi gereken ceviz kabuğunun faydalarından bir diğeri de ağız temizliği. Dolayısıyla hem sosyal hayat için hem de genel sağlık açısından son derece kritik bir öneme sahip olan ağız hijyenini sağlamada ceviz kabuğu küründen destek alabilirsiniz. Ceviz kabuğu kürü, ağız kokusuna neden olan birtakım sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olabilir.

Bu doğrultuda için 5-6 ceviz kabuğunu 1 su bardağı dolusu kaynar suda bir süre beklettikten sonra bu su ile dişlerinizi fırçalamanız yeterli olacaktır. Diş ve diş etlerinin temizliğini sağlayan ceviz kabuğu kürünü genel bir ağız hijyeni için gargara yaparak da kullanabilirsiniz. Ancak gargara yaptıktan sonra bu suyu kesinlikle yutmamalısınız. Aksi halde suyla birlikte yuttuğunuz bakteriler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Öte yandan bu kür sayesinde ilerleyen zamanlarda ağızda oluşması muhtemel sorunların önüne de geçebilirsiniz. 

Besleyicidir

Ceviz meyvesi kadar ceviz kabuğu da insan vücudu için oldukça besleyicidir. Cilt, saç ve pek çok açıdan besleyiciliğini daha önceki maddelerde gördüğümüz ceviz kabuğu, günlük vitamin ve mineral ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir. Buna benzer şekilde iştahı düzenleme özelliği de bulunan ceviz kabuğundan en yüksek verimi alabilmek için evinizde veya işinizde çayını hazırlayıp dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Elbette meyvesi gibi ısırılarak yenmeyen ceviz kabuğunun çayını hazırlamak için ilk olarak tüm kabukları sudan geçirin ve tozlardan arındığından emin olun. Daha sonra tencerede veya demliğe kabukları koyup üzerine de kaynar su ekleyin. Yaklaşık 1 saat bu şekilde beklettiğiniz ceviz kabuklarını süzün ve elde ettiğiniz çayı ister soğuk ister sıcak şekilde istediğiniz gibi tüketin. 

Çayı tatlandırmak için doğal bal ve çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Böylece ceviz kabuğu çayından daha fazla fayda sağlayabilmeniz de söz konusu olabilir. Ceviz kabuğu çayınızın tamamını tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız kavanozlarda 4-5 gün saklayabilirsiniz. Ancak çayınızın erken bozulmasını önlemek için kavanozların kapaklarını sıkıca kapattığınızdan emin olmanızda yarar var. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bitki çayı, ceviz kabuğu çayı, ceviz çayı, tarçınlı bitki çayı

Ceviz kabukları iyi birer antioksiden kaynağıdır. Bu yönüyle birçok hastalığın önüne geçilmesi için güvenle kullanılabilir. Soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalığa karşı kalkan görevi gören ceviz kabuğu, bağışıklığı güçlendirerek direnç kazanmanıza yardımcı olur. Bu anlamda, siz ve sevdiklerinizin hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlamak için ceviz kabuğu suyu tüketmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Hatta çayını hazırladığınız ceviz kabuğunu her gün bir fincan kadar tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Görüldüğü gibi birçok konuda sağlığın anahtarı olarak görülebilecek cevizin kabuğu da en az kendisi kadar faydalı. Bu nedenle günlük beslenme düzeniniz içinde ceviz kabuğuna mutlaka yer vermenizi tavsiye ederiz. Ayrıca çocuklarınızın sağlıklı gelişimini desteklemek için de ceviz kabuğu küründen yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak, ceviz kabuğunun yararlarını inceledikten sonra Kuruyemiş Borsası’ndan hızlı ve güvenilir bir şekilde ceviz siparişi verebilirsiniz!

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi