Duyduklarınıza İnanamayacaksınız: Ceviz Suyunun Faydaları

Mutfağımızın lezzetli misafirleri kuruyemişlerin faydaları saymakla bitmiyor. Her biri birer vitamin ve mineral deposu olan bu yiyecekler, bedenimize çok iyi geliyor. Hepimizin birimizin beslenme düzeninin bir parçası olan ve en çok sevilerek tüketilen kuruyemişlerden bir tanesi de ceviz.

Cevizin hem kendisi, hem de suyu oldukça faydalı… Ceviz suyunun faydaları ile ilgili derlediklerimize göz atınca, bu mucize gıdayı günlük beslenme menünüze mutlaka eklemek isteyeceksiniz!

Ceviz Suyu Nasıl Elde Edilir?

Ceviz suyunun faydaları konusuna geçmeden önce, kısaca ceviz suyu nasıl elde edilir sorusunu yanıtlayalım… Ceviz suyuna sahip olmak, adının da akıllarda yarattığı imaja uygun olarak oldukça zahmetsiz bir işlem. Bunun için bir miktar taze cevize ihtiyacınız var.

Kabuksuz ve kavrulmamış olarak tercih edilmesi gereken bu cevizleri, bir kasenin ya da bardağın içerisine doldurun. Avuç içi kadar ceviz yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise üzerine oda sıcaklığında temiz içme suyu ilave edin. Bu su ve ceviz suyu karışımını bir gece boyunca, yani yaklaşık 8 ila 12 saat arasında dinlenmeye bırakın. Sabah uyandığınızda ceviz suyunuz hazır!

Bir kişi için bir avuç cevize bir bardak su yeterli olacaktır. Oranı arttırmak isterseniz, sayıları ikiye katlamanız yeterli olacaktır.

Ceviz Suyu Nasıl Tüketilmelidir?

cam kap içinde ceviz suyu, ceviz suyunun faydaları

Ceviz suyunu elde ettik… Peki, bu sihirli karışımı nasıl tüketeceğiz? İşin sırrı zamanı iyi ayarlamakta! Öncelikle ceviz suyu aç karnına içilmesi gerektiğini unutmamak gerek. Sabah kalktıktan sonra, ceviz suyunu aç karnına içmelisiniz.

Bunu yaparken ceviz suyunu bir seferde başınıza dikmek yerine, yudum yudum içmenizi öneririz. Bu sayede hem gece boyu süren açlıktan sonra mideniz bulanmaz, hem de lezzetli ceviz suyunun faydaları daha kolay bir şekilde bünyenize karışır.

Ceviz suyunu tükettikten sonra, kahvaltı yapmak için acele etmeyin! İşte zamanlama derken kast ettiğimiz tam olarak da buydu… Ceviz suyunu tükettikten sonra en azından 20 dakika ya da yarım saat kadar bekleyin, ve sonra kahvaltı sofrasına oturun.

Şimdi gelelim hayatın gerçeklerine… Evden alelacele çıkan kimilerimiz için “kahvaltı sofrasına oturmak” özellikle de iş günlerinde pek de mümkün olmuyor. İşi kolaylaştırmanın yolu ceviz suyunu başucunuza koymak.

Böylece dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu lezzetli suyu içebilir, gün için hazırlandıktan sonra da kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bu size ceviz suyu ile günün ilk örgünü arasında zaman kazandıracaktır. Eğer kahvaltınızı ofiste yapıyorsanız, ceviz suyunu çıkmadan önce iş yerinde hazır edip bırakabilirsiniz.

Üzerine bir kapak örtmeyi unutmayın! Eğer kahvaltı yapma alışkanlığınız yoksa, kısa vadede günün ilk ogününden önce ceviz suyu tüketmenizi öneririz. Ancak uzun vadede kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmanız sizin için çok daha etkili olacaktır.

Ceviz suyunu içtikten sonra, cevizleri de afiyetle yiyebilirsiniz. Şu içerisinde bekledikler için cevizler şişecek ve yumuşayacaklardır. Bu halleri ile de özellikle dış teli takanlar, ya da sert yiyecekleri ısırırken dış hassasiyeti yaşayanlar için çok daha rahat bir şekilde yenebilir hale geleceklerdir.

Neden Ceviz Değil de Ceviz Suyu?

“Ben her gün ceviz yiyorum, suyunu neden içeyim?” diyorsanız, ceviz suyunun faydalarına geçmeden önce bu noktaya mutlaka bakın. Cevizin kalitesini arttırmak; bazı enzim inhibitörlerini ve fıtık asidi düşürmek için cevizi suyun içerisinde bekletmek önemli! Yani, cevizden aldığınız faydayı bu şekilde iki katına çıkartabilirsiniz.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyunun nasıl elde edileceğine ve nasıl tüketilmesi gerektiğine dikkat ettikten sonra, gelelim esas meseleye… Ceviz suyunun faydaları nelerdir? Bunları fayda sağladıkları alanlara göre sınıflandırdık. İsterseniz incelememize hemen başlayalım.

su içinde kabuklu ve çiğ ceviz, ceviz suyunun faydaları

Protein Zengini

Öncelile cevizin kendi faydalarından biri ile başlayalım. Bol yağlı bir yemiş olan ceviz, yüksek oranda protein içerir. Annelerin ders çalışan çocuklarına, beyne benzediği için ceviz yerdirmek istemesi boşuna değildir! Ceviz suyu da içerdiği yüksek protein sayesinde sizi bu anlamda beşler. Peki, bu protein meselesi neden bu kadar önemli?

Öncelikle, hayvansal kaynaklı protein tüketmek istemeyenler için ceviz duyunun faydaları oldukça yüksektir. Yani vejetaryen, pesketaryen ya da vegan besleniyorsanız; ihtiyacınız olan proteini cevizden elde edebilirsiniz.

Beslenme ile ilgili bu tarz bir tercihiniz yoksa, ancak et yemekten hoşlanmıyorsanız da ceviz suyu sizin için faydalı olacaktır. Ete bayılıyor olsanız bize, protein kaynaklarınızı çeşitlendirmek bedeninize fayda sağlayacaktır. Hücre yenilenmesinde etkin rol oynayan proteini, bu şekilde elde edebilirsiniz.

Kolestrol Düzenleyici

Pek çok kişini özellikle de yaş ilerledikçe mücadele ettiği sorunlardan bir tanesi de kolesteroldür. Kolestrol aslında belirli bir düzeyde olması gereken, ancak “kötü” olarak adlandırılanı arttığında vücuda zarar veren bir değer. Bu nedenle de kolesterolu düzenleyici besinler tüketmek oldukça önemli…

Ceviz suyunun faydaları arasında kolesterolu düzenleyici etkisi de yer alıyor. Halihazırda yüksek kötü kolestrol sahip olan insanların ceviz suyu tüketmesi, bu kötü kolesterolun düzenlenmesinde etkilidir.

Damar Sağlığına Faydalı

Yaşla birlikte artan sorunlardan bir tanesi de damar sağlığı,.. Damar sağlığına dikkat ederken özellike beslenme düzeninde değişiklikler yapmak da önemli. Çünkü yediklerimiz kana karışıyor, ve sağlıksız yağlar özellikle damarlarda sertleşme ve tıkanmaya neden oluyor. Mucizevi ceviz suyunun faydaları içerisinde damar sağlığına iyi gelmesi de yer alıyor. Düzenli tüketilmesi kalp ile damarlar ve dolaşım sistemine iyi geliyor.

Kolay Sindirime Yardımcı

Ceviz suyunun faydaları, sindirim sistemi üzerinde de kendini etkili bir şekilde gösteriyor. Bu durumu daha iyi anlayabilmemiz için cevizin faydalarından birine göz atmamız gerek. Cevizi kuruyemişler arasında özel bir yere koyan önemli bir özelliği, içerdiği Omega-3 asitleridir. Omega-3 asitlerinin faydaları saymakla bitmiyor.

Bunlardan bir tanesi de sindirim sistemi üzeride. Ceviz suyu tüketmenin de bu şekilde sindirimi kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu düşünülüyor. Bu sayede kabızlık problemi yaşayan kişilerin tuvalete kolayca çıkmasına da yardımcı olmuş oluyor. Karınlar düz, keyifler yerinde!

Beyne Bile Faydalı!

çiğ ceviz içi, ceviz suyunun faydaları

Minik minik kıvrımları ile beyne benzeyen cevize biraz daha yakından bakalım! Ceviz; E vitamini, folat, melatonin, Omega-3 yağları ve antioksidanlar dahil olmak üzere bir dizi nöroprotektif bileşik içermektedir. 

Araştırmalar ceviz tüketiminin, bu maddeler nedeni ile beyne fayda sağladığını gösteriyor. Bu faydalar özellikle genç erişkinlerde çıkarımsal muhakemenin arttırılması şekilde kendisini gösteriyor. Kısacası sınavlarda başarı için ceviz suyuna şans verebilirsiniz.

Kilo Kontrolünde Etkili

Şimdi, buraya kadar konuştuğumuz iki maddeyi birleştireceğiz. Öncelikle ilk maddeyi hatırlayalım… Kopya çekmek serbest! Ne demiştik? Ceviz suyu bol miktarda protein içeriyor demiştik. Bir de, tekrar bir önceki maddeye bakalım… Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerinden bahsetmiştik.

Bu iki özelliği birbiri ile topladığımızda ne elde etmiş oluyoruz? Tabii ki kilo kontrolü! Sabahları içilen bir bardak ceviz suyunun faydaları arasında kilo kontrolü üzerinde olumlu etkileri de yer alıyor. Ceviz suyu sizi gün boyunca tok tutmaya yardımcı oluyor.

Bu nedenle güne bu şekilde başladığınızda çok daha az acıkıyorsunuz. Bir anda kendiyi kaybedip tatlılara ya da poğaçalara saldırmıyorsunuz. Üstelik ceviz suyu sindirimi de kolaylaştırıyor. Bu şekilde şişkinlik de yaşamadığınız için kendiniz hafif hissediyorsunuz.

Üreme Sağlığına Etkileri

Cevizin daha az bilinen yararlarından biri de erkeklerin doğurganlığı üzerindeki etkileridir. Sıradan ve sağlıklı bir diyet tüketen erkekler arasında yapılan bir araştırma, bu beslenme düzenine ceviz veya ceviz suyu ilave etmenin, canlılık, hareketlilik ve morfoloji dahil olmak üzere sperm kalitesini önemli ölçüde arttırdığını ortaya koymuştur.

Yeni Annelerin Destekçisi

Aslında hepimizin düzenli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı var. Ancak özellikle yeni annelerin herkesten bir miktar daha fazla dikkat etmesi gerek… Hele de halen bebeklerini emziriyorlarsa! Bebek emziren annelerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi emzirme sürecinin onları güçsüz düşürmesi.

Annelerin hem daha güçlü olmaları, hem de sağlıklı süt elde edebilmeleri için ceviz suyu içmeleri faydalı olacaktır. Ceviz suyunun verdiği enerjinin yanısıra bir de protein değeri var. Bol bol protein tüketmek, doğum sonrası bedenin toparlanmasında da etkili olan bir faktördür.

Doğum türünüz ister normal olsun ister sezaryen, doğum sonrasında bedeninizin yeniden yapılanması sürecinde ceviz suyunun faydaları size yardımcı olabilir. Ceviz suyu yeni doğan bebekler için de faydalıdır, tabii biraz dolaylı yoldan! Anne sütü ile ceviz suyunun faydaları bebeklere de geçecektir. Bebek doktorunun önerisi ile ek gıda tüketimi başlayınca bebeğinizi ceviz ile de tanıştırabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Cilt İçin…

cam kavanoz içinde ceviz suyu, ceviz suyunun faydaları

Cilt sağlığı, her yaştan ve her cinsiyetten insanın dikkat ettiği bir konu… Kitabı bile kapağına göre yargılayan bizler, insanları da dış görünüşlerine göre yargılıyoruz. Bu nedenle de cilt sağlığına önem veriyoruz.

Cildimize dışarıdan uyguladığımız bakımlar her ne kadar pek çok kia vadeli fayda sağlasa da, uzun vadeli bir cilt sağlığının sırrı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sağlıklı beslenerek cildin kendisini yenilemesine yardımcı olacak işlemler yapmak oldukça önemli.

Bu mucize iksir, bedendeki serbest radikalleri düzenleyerek yaşlılık belirtilerini azaltır. Hücre yenilenmesine yardımcı olan ceviz suyunun faydaları arasında size sağlıklı bir cilt ve parlak saçlar kazandırmak da var!

Şeker Hastalarının Dostu

Ceviz suyunun faydaları arasında, şeker hastalarına yardımcı olması da yer alıyor. Bu yardım, özellikle Tip II Diyabet ile yaşamak zorunda olan kişiler için önemli. Düzenli olarak ceviz suyu tüketilmesi halinde. Tip II Diyabet türüne sahip olan kişilerin metabolik parametrelerinin iyileştiği gözlemlenmiştir.

Bu durum özellikle de aşırı kilolu yetişkinler için önemli… İnsülin seviyesi üzerinde gösterdiği olumlu etkiler sayesinde ceviz suyu, bu hastalıkla yaşayanların en büyük yardımcılarından bir tanesi!

Ceviz Suyu Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz suyunun faydaları gördüğünüz gibi saymakla bitmiyor… Peki, ceviz suyu tamamen masum mu? Sağlığa hiçbir zararı yok mu? Yapılan araştırmalar, şimdilik ceviz suyunun zararlarını ortaya çıkartamadı. Ceviz hala en güvenilir süper yiyecekler arasında. Ancak ceviz suyunun faydaları konusunu ele almışken, bir takım noktalara da değinmeden geçmemek gerek.

  • Öncelikle yukarıda saydığımız durumların hiçbiri için ceviz suyu tek başına yeterli değildir. Elbette ceviz suyunun faydaları oldukça fazla ancak yine de eğer ciddi bir sorununuz varsa mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışın.
  • Alerjisi olanlar, dikkat! “Ceviz de alerji yapar mı?” demeyin! Pek çok besin gibi ceviz de kişilerin alerjik reaksiyon gösterebileceği bir gıda… Eğer kuruyemişlere genel olarak alerjiniz varsa, ceviz suyu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Genel olarak da alerjik bir bünyeye sahipseniz, bir beslenme uzmanına danışmanızda fayda var. Ceviz suyu tüketirken de zamanla bir sorun fark ederseniz, mutlaka doktora gidin.

İşte, ceviz suyu hakkında derlediklerimiz bu şekilde! Bu mucizevi gıdayı beslenme düzeninize ekleyin, faydalarını kısa sürede göreceksiniz!

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi