ceviz ve ceviz yağı, ceviz yağı faydaları

Ceviz, doğanın insanlığa armağan ettiği sayısız güzellikten biri. Leziz ve doyurucu yemişi, suyu, kabuğu ve yağıyla, yani her şeyiyle şifa deposu ceviz, yediden yetmişe herkesin tüketmesi gereken bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki yazılarımızda unlu mamüllere lezzet katmak, ara öğünleri tatlandırmak ve elbette kilo kontrolü için sıklıkla kullandığımız cevizin faydaları, ceviz suyunun faydaları, ceviz kabuğunun faydaları gibi noktaları irdelemiştik. Peki ceviz yağı faydaları hakkında ne kadar fikir sahibisiniz?

Bu anlamda, öncelikle cevizin oldukça yağlı bir yapısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik bu yağ insan sağlığını riske atan yağlardan değil, aksine her derde deva olan yağlardandır. İnsan vücudunun kendi kendine üretemediği Omega 3 yağ asitleri bakımından son derece zengin olan cevizin yağı da hiç şüphesiz ki vücudumuzu baştan ayağa koruyucu ve onarıcı bir etkiye sahiptir.

Ceviz Yağı Faydaları Nelerdir?

yeşil ceviz ve kuru ceviz ile ceviz yağı, cevizler ve soğuk sıkım ceviz yağı

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi genel vücut sağlığı için kritik bir öneme sahip olan Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra cevizde potasyum, fosfor, magnezyum, demir gibi mineraller, B1, B6, C ve E vitaminleri de mevcuttur. Her hali ile sağlığımız için önemli yararları bulunan cevizin yağını kullanarak bu yararları katlayabilmek de mümkün. 

Son dönemlerde salataları, yemekleri ve çorbaları lezzetlendirmede sıklıkla kullanılan ceviz yağı, adeta bir kozmetik ürünü işlevi de görür. Bu doğrultuda, ceviz yağını haricen cilt üzerine uygulayabileceğiniz gibi su ile karıştırarak da içebilirsiniz. Ne kadar övsek az kalacak ceviz yağı faydalarını yeterince merak ettiyseniz, artık sıralamaya başlayabiliriz. İşte ilaç niyetine her şekilde tüketebileceğiniz ceviz yağının faydaları...

Severek tükettiğimiz cevizin kalorisi hakkında bilgi edinmek için Faydaları Saymakla Bitmiyor, Kabul! Ama Ceviz Kalori Ne Kadar? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Antioksidan Kaynağıdır

ABD’de yapılan bir araştırma, en sevilen kuruyemiş türlerinden cevizin antioksidan bakımından en zengin 2. besin olduğunu ortaya koyuyor. 1113 besinin analiz edildiği araştırmada cevizin 2. sırayı alması, vücudumuzda dolaşan serbest radikallerin olumsuz etkilerini önlemede bu besinin büyük bir rol oynayabileceğine işaret ediyor. Bu anlamda, vücuttaki toksik maddelerin bize zarar vermesini önlemek adına ceviz yağına başvurmak oldukça mantıklı bir adım olacaktır.

Kolesterolü Dengeler

ceviz içi ve kavanozda ceviz yağı, ceviz yağı faydaları

Günümüzde pek çok tartışmaya yol açan yüksek kolesterolün birçok tehlikeli hastalığa yol açtığı biliniyor. Kötü kolesterol olarak da adlandırılan yüksek kolesterol, başta kalp ve damar sağlığının olumsuz etkilenmesine zemin hazırlayarak nihayetinde vücut sağlığının bozulmasına neden oluyor. Dolayısıyla bu tür rahatsızlıklarla baş etmek zorunda kalmamak veya hastalıkların etkisini en aza indirebilmek adına kolesterol seviyesini dengeleyici besinlere başvurmakta yarar var. 

Ceviz yağı faydalarından birisi de kolesterol düşürücü olmasıdır. Bu nedenle özellikle kolesterol konusunda şikayetleri bulunan kişilerin günde 1 çay kaşığı ceviz yağı tüketmesi, genel kolesterol seviyesinin dengede tutulmasında yardımcı olacaktır. Doymamış yağ asitlerince zengin olan ceviz yağı, bu sayede kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemede de etkili olabilir. 

Bağışıklık Sistemini Destekler

İçeriğindeki bileşenler sayesinde metabolizmayı güçlendirip vücuda direnç kazandıran ceviz yağı, herkesin olası hastalıklara karşı tedbir planına dahil etmesi gereken bir besindir. Özellikle çocukların ceviz yağı tüketmesi, bakteriyel durumların yaşanmasını önleyecektir. İltihap giderici özelliği de bulunan ceviz yağının faydaları arasında gösterebileceğimiz bağışık sisteminin desteklenmesi ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mevsimsel ve bulaşıcı hastalıklardan koruyabilmeniz mümkün.

Kanın ve vücudun direnç kazanmasına katkıda bulunan ceviz yağından en yüksek verimi alabilmek için ısıtmadan tüketmenizi öneririz. Bu bağlamda, yemeklerinizde ve salatalarınızda sos olarak kullanabileceğiniz ceviz yağını tercihinize göre kaşıklayarak da tüketebilirsiniz. 

Zihin Aktivitelerini Güçlendirir

beyin şeklinde ceviz, beyin hücrelerini kuvvetlendiren ceviz, ceviz

Yapılan araştırmalar, şekli itibarıyla beyin ile benzerlik gösteren cevizin beyin sağlığını gerçekten de olumlu etkilediğini gösteriyor. En az meyvesi kadar yararlı olan ceviz yağının da beyin hücrelerini geliştirdiği, dolayısıyla beyin fonksiyonları ile ilgili sorunların önlenmesine yardımcı olduğu gözlemleniyor. Bu anlamda özellikle hafızanın güçlenmesinde etkili olan ceviz yağı, daha kolay odaklanmayı sağlıyor. 

Ek olarak, konsantrasyon sorunlarının çözümü olarak da görülen ceviz yağı faydaları bununla da bitmiyor. Alzheimer ve insomnia gibi hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren rahatsızlıkların önlenmesinde ceviz yağının rol oynadığı görülüyor. Tüm vücuttaki olumlu etkilerinin yanı sıra beyin hücrelerine de sağlık veren ceviz yağı; stresle baş etmeyi de kolaylaştırıyor. 

Cildi Besler

Cilt yapısı için son derece önemli olan E vitamini bakımından zengin olan ceviz yağını düzenli kullanımda cildiniz üzerindeki etkilerini rahatlıkla hissedebilirsiniz. Diğer yandan barındırdığı yağ asitleri ile hücre yenilenmesine yardımcı olan ve kırışıklık oluşumunu en aza indiren ceviz yağı, cildin sağlıklı görünümünün sürdürülmesine katkıda bulunur. 

Ayrıca sedef, egzama, mantar, göz altı torbaları gibi ciltte görülen rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olan ceviz yağı, cildi besleyerek olası enfeksiyonlardan da korur. Kim sağlıkla ışıldayan bir cilde sahip olmak istemez ki? Eğer siz de pürüzsüz bir cilt istiyorsanız ceviz yağını her gün cildinize nazikçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Saç Sağlığını Korur

kase içinde kabuklu ceviz ve ceviz içi

Ceviz yağının faydaları arasında saç derisini canlandırma, yeni saç oluşumuna yardımcı olma, kepek ve kaşınmaları giderme, saçların hızla uzamasını sağlamak gibi saç sağlığını destekleyici birçok madde sayabiliriz. Çünkü ceviz yağı, protein ve vitaminli içeriğiyle saçların yapısının korunmasını ve iyileştirilmesini sağlar. Ayrıca beyaz saçların koyulaşmasında da etkilidir. 

Ek olarak düzenli uygulamada ceviz yağının kaş ve kirpiklerin hacim kazanıp güçlenmesinde de rol oynadığını gözlemleyebilirsiniz. Ceviz yağının kaş ve kirpiklerinize etki etmesini istiyorsanız, on beş gün boyunca kaş ya da kirpiklerinize ceviz yağı sürerek etkisine şahit olabilirsiniz. Saçlarınızın sağlığına kavuşmasını ve hızla uzamasını istiyorsanız, banyo öncesinde saçlarınıza ceviz yağı uygulayıp bu şekilde bir süre beklemenizde fayda var. Ardından saçlarınızı iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. 

Ceviz Yağı Nasıl Elde Edilir?

Ceviz yağı yararlarını artırabilmek mümkün. Peki bu kadar faydalı ve etkili bir besin olan cevizin yağı nasıl elde edilebilir? Eğer evinizde ceviz yağı elde etmek istiyorsanız, daha önceden dövdüğünüz cevizleri geniş bir tavaya koyarak orta ateşte yavaş yavaş kavurmalı ve bu şekilde cevizlerin yağını salmasını beklemelisiniz. Ancak bu yöntemle çok az yağ çıkacağını belirtmemizde fayda var. 

Yapısında büyük oranda yağ barındıran cevizden en yüksek verimi alabilmek için ise fabrika ortamında soğuk pres yöntemiyle işlenen ceviz yağını kullanmanızı tavsiye ederiz. Endüstriyel ceviz yağlarının üretimi, ceviz ağacının hasat zamanı geldiğinde toplanıp ayıklanan cevizlerin soğuk presten geçirilmesi ve sonrasında elde edilen sıvının kavanozlara doldurulması şeklinde özetlenebilir.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi