Diyet Yapanlar İçin İdeal 4 Kuruyemiş Çeşidi

Çeşitli bitkilerin, meyvelerin ya da tohumlarının kurutularak (ya da işlenerek) üretilmesi ile karşımıza kadar gelen kuruyemiş, ülkemizde de yoğunlukla tüketilen bir çerez çeşidi. Wikipedia’ya göre kuruyemiş, meyveler ve çekirdekler doğrudan güneşin altında kurutularak ya da kavurma gibi ısıl işlemlerden geçirilerek ve bazen de tat vermesi için tuz, şeker gibi maddeler eklenerek hazırlanıyor.

Kuruyemiş, günün her saati tüketmek için uygun bir yiyecek. Faydalı birçok yönü ile uygun miktarlarda yenmesinin sağlık açından sayısız olumlu tarafı var. Bu yüzden kuruyemiş, beslenme ve sağlık uzmanları tarafından sürekli olarak şiddet ile tavsiye edilen bir atıştırmalık.

Diyet yapanlar için ise kuruyemiş tüketmek, artık hepimizin bildiği bir kilo verme tavsiyesi. Ancak bazı kuruyemişleriçerdikleri besin değerleri, yağ ve şeker oranları ile diyet yapanlar için diğerlerinden daha faydalı konumda. Diyet yapanlar için ideal olan 4 kuruyemiş çeşidini bu makalemizde sizler için derledik.

  • Kuru Kayısı

Kuru kayısı, yoğun bakır, potasyum ve E vitamini içermesi ile oldukça faydalı bir kuruyemiş. Yarım fincan kuru kayısı 4 gram lif içeriyor. Bağırsak düzenlenmesine oldukça yardımcı olan lif ise diyet yapanlar için her gün tüketilmesi tavsiye edilen bir yiyecek.

kuru kayısı, kuruyemişin faydaları

  • Badem

Yine diyet yapanlar için ideal bir atıştırmalık; badem. Badem, oldukça yüksek miktarlarda protein bulundurması ile ünlü bir kuruyemiş. Bu da özellikle düzenli spor yapan kişiler için ideal bir yiyecek olduğu anlamına geliyor.

badem, kuruyemişin faydaları

Magnezyum ve E vitamini açısından da oldukça faydalı olan badem, hem besleyici içeriği hem de  yendikten sonra uzun süre tok tutması ile diyet yapanlar için adeta biçilmiş kaftan.

  • Kurutulmuş Elma

Kurutulmuş elma, sayısız faydası ile bilinen bir kuruyemiş çeşidi. Bir fincan kurutulmuş elma (yaklaşık 80 grama denk geliyor), 200 kalori ve 7 gram lif içeriyor. Bu da günlük lif ihtiyacınızın %30’unu bir porsiyon kurutulmuş elmadan karşılayabileceğiniz anlamına geliyor.

kuru elma, kuruyemişin faydaları

  • Ceviz

Ceviz hem beden hem de beyin sağlığına faydaları ile bilinen ve aslında bütün yararları ise hala tam olarak keşfedilememiş bir kuruyemiş. Cevizin üçte ikisi yağlardan oluşmasına rağmen bunların hepsi aslında sağlığımız için mutlaka tüketmemiz gereken yağlar.

100 gram ceviz, içerisinde 15 gram protein ve 7 gram lif bulunduruyor. Yani içerdiği sağlıklı yağların yanında diyet için oldukça faydalı olan diğer maddeler de ceviz içerisinde yüksek oranlarda mevcut.

ceviz, kuruyemişin faydaları

Kuruyemiş, diyet yapanlar için muhteşem değerli bir yiyecek. Hem besleyici hem de uzun süre tok tutuyor. Faydalı kuruyemiş çeşitlerimize ise Kuruyemiş Borsası’ndan ulaşabilirsiniz.

 

3 yorum

aynurrr

aynurrr

Elma kurusu hem çok lezizdir hem de kilo vermeye bayağa yardım eder, ben her yaza girmeden birkaç ay önce elma kurusu yiyerek zayıflıyorum 5 6 kilio

seda şimşek

seda şimşek

yeni diyete başladım, belli bir programım var. kuru kayısı yiyorum, ama fazlası kilo yapabilir

 ezel polat

ezel polat

badem tok tutar ben badem yiyerek doyuyorum gün boyu

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)