dut kurusu

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda uzmanların ilk önerisi mevsiminde meyve ve sebze tüketimi oluyor. Vücudu besleyen ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan bu besinler, kuru formları ile mevsimi dışındaki süreçlerde de sağlıklı olarak tüketilebiliyor. Dolayısıyla dut kuru faydaları mevsim ne olursa olsun alınabiliyor.

Tabi bu diğer tüm kuru meyveler için de geçerli. Vücut direncini artıran, enerji veren ve kan değerlerinin yükselmesine olanak sağlayan dut kurusu, sağlıklı yaşam için her mevsim tüketilmesi gereken besinlerden biri. Doğal antibiyotik olarak nitelendirilen bu güzide meyveyi neden tüketmeniz gerektiğini daha detaylı açıklamaya çalışacağız:

Tüm Detaylarıyla Dut Kurusu Faydaları

Antioksidan kaynağıdır.

Dut kurusu faydaları içerisinde en bilineni elbette antioksidan kaynağı olması. Her gün kahvaltınızda bir avuç dut kurusu tüketmeniz güne iyi başlamanızın yanı sıra, vücut direncinizi artırmanıza olanak sağlar.

Ayrıca antioksidan kaynağı olması, kilo verme sürecinde de tüketilmesinin faydalı olacağını gösteriyor. Vücuttan ödem atılmasına olanak sağlayan dut kurusu, diyet sürecinde tüketilebilecek besinlerden biri.

C vitamini deposudur.

Kış aylarında sık sık hastalanmaktan şikâyet ediyorsanız, C vitamin eksikliğiniz söz konusu olabilir. Hastalıklara karşı dayanıklı hale gelebilmek için C vitamini almanız şart.

Bu durumda dut kurusu tüketmeye daha fazla önem vermeniz gerekebilir. Dut kurusu faydaları içerisinde bağışıklık sistemini güçlendirmek de söz konusu olduğu için favori besinleriniz arasında yerini alması gerekiyor.

Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır

Kan şekerini düzenleyici etkileri bulunan dut kurusu, kalp sağlığını da korur. Düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı da biliniyor.

taze dut

Karaciğere iyi gelir

Dut kurusu faydaları konusunda en önemli unsurlardan biri de karaciğere iyi gelmesi. Karaciğeri onardığı için dolaylı olarak vücudun diğer organlarını da olumlu etkiler. Özellikle karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen cilt problemlerine de önüne geçilmiş olabilir.

Sindirim sistemine fayda sağlar

Sinirim sistemi problemleri yaşayanlar için de dut kurusu tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Eğer gün içerisinde sindirim sorunlarınızdan dolayı şişkinlik yaşıyorsanız, bu durumdan kurtulmak için dut kurusu tüketimine özen gösterebilirsiniz. Mideye iyi gelen dut kurusu, mide gazı gibi problemlerin de önüne geçebilir.

Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir

Dut kurusunun bilinen faydalarından biri de diş eti rahatsızlıkları üzerinde etkili olması. Dişinizi fırçalarken yaşadığınız acı hissinden, tatlı bir şeyler yerken duyduğunuz sızıdan dut kurusu tüketerek kurtulmak mümkün olabiliyor. Tabi ki bu etkilerinin söz konusu olabilmesi için düzenli bir şekilde tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

Kansızlığı önler

Kansızlık son dönemlerde birçok kişinin yaşadığı temel problemlerden biri haline geldi. Birçok kişi kansızlık sebebiyle çeşitli sağlık sorunları yaşarken, önlem almak isteyenlerin tercihi dut kurusu tüketmekten yana oluyor. Dut kurusu faydaları içerisinde kansızlığa iyi gelmesinin de bulunması, daha fazla tüketilmesinin önerilmesine de etki ediyor.

Kemik gelişimini destekler

Dut kurusu yüksek orada kalsiyum içerir. Dolayısıyla kemikler ve dişler üzerinde oldukça etkili bir besindir. Yaz aylarında taze olarak tüketilirken, faydalarından yararlanmak adına kış aylarında da kuru formunun tüketilmesi önerilir.

Özellikle gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin kuvvetli olması adına dut kurusu tüketmeleri olumlu etkiler sunacaktır. Yine aynı durum dişleri için de geçerlidir. Kadınlarda kemik erimesini de önleyebilecek özellikte olduğu için, kurutulmuş meyve alışverişi yaparken dut kurusunu ihmal etmemelisiniz.

dut

Egzamaya karşı kullanılabilir

Dut kurusu egzama üzerinde de etkili bir besindir. Ancak bu kez tüketmek yerine bir çeşit kür hazırlamak gerekir. Ellerinde egzama bulan kişiler için sıklıkla tercih edilen ve etkili olan kür şu şekilde hazırlanabilir:

  • Bir tencere içerisinde suyu kaynatın ve kaynayan suyun içerisine 10 adet dut kurusu atın.
  • Bu şekilde bir müddet daha kaynattıktan sonra suyu ocaktan alın.
  • Su ılıdığında ellerinizi bu suyun içerisine sokun ve 10 dakika boyunca bekletin.
  • Çıkardıktan 1 saat sonra ellerinizi yıkayın ve yumuşak pamuklu bir havlu ile parmak aralarına kadar kurulayın.

Bu kürü haftada birkaç kez yapmaya özen gösterdiğinizde kısa süre içerisinde egzama problemlerinden kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Dut Kurusu Nasıl Tüketilir?

Dut kurusu yukarıda da söylediğimiz gibi her gün bir avuç kadar tüketilebilir. Ancak sade bir şekilde ve tek başına tüketmek istemeyenler, dut kurusunu farklı besinlerle birlikte de tüketebilir. Bu konuda ilk olarak süt önerisinde bulunabilir.

Sabah kahvaltısında enerji verecek bir şeyler tüketmek istiyor, ama kahvaltı hazırlamak istemiyorsanız, sütle birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bir kâse süt içerisine tut kurusunu atın ve biraz da ceviz ekleyin. Beş dakika kadar beklettikten sonra tüketin. Hem çok lezzetli hem de çok doyurucu olduğunu göreceksiniz.

Dut kurusuna tatlılar içerisinde de yer verebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız hafif muhallebili tatlılar üzerinde oldukça lezzetli olabilir. Ayrıca tatlı-ekşi karışımları sevenler için salata içinde kullanımı da uygun olacaktır. Farklı bir tat yaratmak için dut kurusundan faydalanabilir, bu sayede dut kurusu faydaları etkilerinden de yararlanabilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi