french press ile filtre kahve demleyen kadın

Günümüzde oldukça popüler olan filtre kahve, damakta bıraktığı tat ile birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Espresso bazlı kahvelere göre çok daha hafif bir lezzete sahip olan filtre kahve aynı zamanda pratik ve kolay bir şekilde hazırlanabilir. Bütün bunlara ek olarak filtre kahve faydaları da azımsanamayacak kadar fazladır.

Ancak filtre kahve içerken tüketilen miktara da dikkat edilmelidir. Her ne kadar hafif bir lezzete sahip olsa da filtre kahvenin kafein içerdiğini unutmamak gerekir. Diğer yandan günlük yeterli miktarda filtre kahve tüketimi insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerde bulunur.

Peki lezzeti ile dikkatleri çeken filtre kahve nedir, filtre kahve faydaları nelerdir? Kaliteli ve lezzetli kuruyemişin adresi Kuruyemiş Borsası olarak bu yazımızda filtre kahve faydaları konusunu ele alacağız. Keyifli okumalar!

Ayrıca kahve faydaları söz konusu olduğunda Türk Kahvesi Faydaları ve Türk Kahvesinin Kültürümüzdeki Yeri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Filtre Kahve Nedir?

v60 ile demlenen filtre kahve

Filtre kahve faydaları nelerdir bakmadan önce isterseniz filtre kahvenin tam olarak ne olduğundan bahsedelim. Filtre kahve, temelde öğütülmüş kahvenin bir filtre aracılığıyla süzülmesi işlemine dayanır. Farklı birçok ekipman kullanılarak elde edilebilen filtre kahve, Melitta Bentz’in icadına dayanır.

Alman bir kadın olan Melitta Bentz, kahveden gelen tortudan bıktığı için 1908 yılında bir kahve filtreleme yöntemi icat etmiştir. Hatta icat ettiği bu ürünün aynı yıl içerisinde patentini de almıştır. Böylece oldukça sevilen filtre kahvenin temelini oluşturmuştur.

Günümüzde pek çok aparat kullanılarak hazırlanabilen filtre kahve, özellikle 3. nesil kahve demleme ekipmanlarının giderek yaygınlaşması ile çok daha önemli bir konuma gelmiştir. Bu anlamda Chemex ve V60 gibi ekipmanlara rastlanabilir.

Öte yandan daha klasik yöntemler arasında yer alan French Press ise yine kendine has filtreleme işlemi uygulayarak, oldukça lezzetli bir filtre kahve deneyimi sunabilir.

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir?

v60 ile filtre kahve demleme

Filtre kahvenin ne olduğunu kısaca anlattığımıza göre artık filtre kahvenin faydaları nelerdir bakabiliriz. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz bulunmuyorsa düzenli olarak filtre kahve tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bu noktada direkt olarak öğütülmüş filtre kahve tercih edebilir ya da çekirdek filtre kahve alarak kendiniz öğütebilirsiniz. Ancak filtre kahvenin faydalarından tam olarak yararlanabilmeniz için kahvenizi şekersiz olarak içmeniz gerekir.

O halde gelin filtre kahvenin faydalarına detaylı bir şekilde bakalım.

1. Beyin Fonksiyonlarının Hızlanmasına Yardımcı Olur

Filtre kahve, sinir sistemini uyaran bir içecektir. Buna ek olarak beyin fonksiyonlarının da hızlanmasına yardımcı olur. İçerisindeki kafeinin uyarıcı psikoaktif bir madde olması sayesinde konsantrasyon sağlar ve uyanık kalmaya yardımcı olur.

2. Kilo Vermeyi Hızlandırır

bir masada bulunan kuruyemiş, kahve ve tarçın

Filtre kahve içerisindeki kafein, yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile bilinir. Bu süreç sinir sisteminin uyarılarak “katekolamin” adı verilen bir maddenin salgılanmasını sağlar. Böylece vücuttaki yağ hücrelerinin yakımı gerçekleşir.

Filtre kahve, aynı zamanda adrenalin salınımını da tetikler. Bu salınım vücudun metabolizma hızını artırıcı niteliktedir. Ayrıca filtre kahve, içerdiği magnezyum ve potasyum miktarı ile de kan şekeri seviyesini düzenleyerek kişinin şekerli gıda isteğini azaltıcı bir etkide bulunur.

Özellikle diyet yaparken içilen sade bir kahve filtre, metabolizmayı fazlasıyla hızlandıracaktır. Ek olarak kahvenin yanında sizi tok tutacak birkaç adet çiğ badem veya ceviz tüketebilir, böylece sağlıklı tercihlerde bulunabilirsiniz.

3. Karaciğeri Hastalıklara Karşı Koruyabilir

Düzenli olarak tüketilen filtre kahve, karaciğer yağlanmasının önüne geçebilir. Böylece karaciğeri birçok rahatsızlıktan koruyabilir. Ayrıca, filtre kahvenin, karaciğerde meydana gelebilen siroz hastalığını da engelleyebilme durumu olabilmektedir.

4. Kalp Sağlığına Katkıda Bulunabilir

kalp şekilli bir fincan kahve

Filtre kahvenin, kalp ve damar hastalıklarını azalttığı yönünde birçok bulgu vardır. Özellikle kalp krizi ve inme gibi problemlerin önüne geçtiği konusunda araştırmalar bulunmaktadır. Bu noktada, 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, kahve tüketen kadınların tüketmeyenlere göre kalp hastalıklarına yakalanma durumunun çok daha az olduğu sonucuna ulaşmıştır.

5. Alzheimer ve Parkinson Riskini Azaltabilir

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının kesin bir tedavileri yoktur. Ancak bazı yöntemlerin bu hastalıkların önüne geçebileceği düşünülür. Bu yöntemlerden bir tanesi de düzenli olarak kahve tüketimi olarak kabul edilir.

Dolayısıyla filtre kahve, düzenli olarak tüketildiği takdirde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, yapılan bazı araştırmalara göre kahve içmenin Parkinson hastalığı riskini de belirli oranda azalttığı bulgularına ulaşılmıştır.

6. Fiziksel Performansı Artırıcıdır

Filtre kahvenin vücuttaki adrenalin salınımını tetiklediğinden bahsettik. Bu salınım, fiziksel performansı da artırıcı bir etki sağlar. Özellikle herhangi bir spor ile uğraşan kişilerin, egzersiz programından yarım saat önce tüketeceği bir bardak filtre kahve, performans artırıcı bir etki sağlayabilir.

Ayrıca, filtre kahve ile birlikte spordan önce tüketilecek sağlıklı kuruyemişler de yine kişiye enerji vererek, spordan alınacak verimi artıracaktır.

Bu anlamda Spor ve Sağlık için Tüketmeniz Gereken Protein İçeren Kuruyemişler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

7. Depresyona Girme Olasılığını Azaltabilir

kahve içen mutlu kadın

Filtre kahve, sadece tadı ile değil kokusu ile kişiyi rahatlatabilen bir içecektir. Aşırıya kaçmadan tüketilen filtre kahve, kişiyi depresif ruh halinden arındırmaya yardımcı olabilir. Böylece depresyona girme olasılığını da azaltabilir. Ancak çok fazla miktarda kahve tüketimi ise tam tersi etkiye neden olarak kişiyi sinirli ve agresif bir ruh haline sokabilir.

8. Tip-2 Diyabete Yakalanma Riskini Azaltabilir

Filtre kahve, içindeki kafein sayesinde tip-2 diyabete karşı koruyucu bir etki oluşturabilir. Dolayısıyla filtre kahve tüketimi, insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilir. Böylece kişinin insülin seviyesinin düzenlenmesine yardım edebilir.

9. Sindirimi Kolaylaştırıcı Bir Etkisi Vardır

Filtre kahve yapısındaki kafein ve protein miktarı ile sindirim sistemini rahatlatan bir etkiye sahiptir. Özellikle yemeklerden sonra içilen bir bardak filtre kahvenin bağırsak faaliyetlerini hızlandırdığı yönünde pek çok çalışma vardır.

10. Cildin Genç Görünmesine Yardımcı Olur

Filtre kahve, antioksidan bakımından zengin bir içecektir. Öyle ki antioksidanlar, kişinin genç kalmasında ve hasarlı hücrelerin onarılmasında aktif rol oynayan son derece önemli bileşenlerdir. Ayrıca kahvenin yapısındaki polifenoller sayesinde de yaşlanmayı geciktirici bir etkisi olduğu bilinir.

11. Bağışıklığı Güçlendirir

kahve çekirdekleri ve beyaz bir bardak kahve

Araştırmalara göre düzenli olarak kahve tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede kişiyi pek çok hastalıktan koruyabiliyor. Diğer yandan fazla miktarda tüketildiğinde ise tam tersi bir etkiye neden olarak kişinin bağışıklığını düşürebiliyor.

12. Baş Ağrısını Ortadan Kaldırabilir

Abartıya kaçmadan tüketilen filtre kahvenin içindeki kafeinin, baş ağrısı üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun temel nedeni ise filtre kahvenin analjezik bir etki sunmasıdır.

Bu yazımızda sizler için son zamanların popüler içeceği haline gelen filtre kahve faydaları konusunu ele aldık. Siz de sağlığınıza olumlu bir katkıda bulunmak için düzenli bir şekilde filtre kahve tüketebilirsiniz. Ancak filtre kahve tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Aksi takdirde faydadan çok zarara neden olabilirsiniz.

Siz de filtre kahve alışverişiniz için Kuruyemiş Borsası’nı tercih edebilir; aromalı filtre kahve, sade filtre kahve çeşitleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca filtre kahvenize eşlik edecek birbirinden lezzetli kuruyemiş çeşitleri ve kuru meyve çeşitleri ile de sağlıklı bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Son olarak birbirinden faydalı pek çok bilgiyi bulabileceğiniz blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi