Tanrıların Meyvesi İncir Ve 5 Faydası

Tanrıların Meyvesi İncir Ve 5 Faydası

İncir, genellikle Asya kıtasının batısında yetişen ve taze hali yalnızca bu alana yakın yerlerde bulunabilen lezzetli ile ünlü bir meyve. Kuru incir ise neredeyse dünyanın her yerinde bulunabiliyor.

İncir lif, mineral ve antioksidan açısından çok faydalı bir besin kaynağı. Aynı zamanda içerisinde faydalı bir çok vitamin de barındırıyor. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve klor olarak oldukça zengin.

İncir lezzeti kadar faydalı yönleri ile birçok sağlık probleminin şifa kaynağı. İncirin faydalarını ve hangi rahatsızlıklar için yararlı olduğunu bu makalemizde sizler için derledik.

incir, kuru incir, incirin faydaları

1- Bağırsak Sorunlarını Engelliyor

Üç tane incirde toplam 5 gram lif bulunuyor. Bu yoğun lif oranı ise bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor. İncirin faydalarından bir tanesi de, bağırsakların düzenlenmesine yardımcı ve bütün boşaltım problemlerinin tedavisinde oldukça etkili olması.

2- Diyet İçin Çok Faydalı

İncirin faydalarından bir diğeri de yüksek lif oranı barındırdığı için kilo kontrolünde de büyük kolaylık sağlaması. Ancak yüksek lif oranının yanında doğal şeker içerdiği için gereğinden fazla kalori almanıza da neden olabilir. Bu yüzden eğer kilo probleminiz var ise incir tüketmeniz yararlı iken yüksek miktarlarda yememeye dikkat etmenizde fayda var.

3- Hipertansiyon Kontrolünde Etkili

İnsanlar sodyum ihtiyaçlarını genellikle tuzdan karşılıyorlar. Ancak yüksek sodyum ve düşük potasyum, hipertansiyona sebep olabiliyor. İncir ise yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği ile hipertansiyon sorunları için mükemmel bir yiyecek konumunda. İncir aynı zamanda sinirleri gevşeterek rahat bir gün geçirmenizi de sağlayacaktır.

incir, kuru incir, incirin faydaları

4- İncir Yemek Kemikleri Kuvvetlendiriyor

İncir, sağlık uzmanları tarafından kalsiyum içeriği yüksek bir besin olarak değerlendiriliyor. Kalsiyum ise kemikler için en faydalı mineral konumunda. İncir aynı zamanda östropoz riskini de engellemeye yardımcı bir yiyecek. Fosfor bakımından güçlü olması ile de öne çıkan incir bu yönden kemik zedelenmelerine karşı bir besin kaynağı.

5- Boğaz Ağrıları İçin Bire Bir

Yoğun müsilaj içeriği ile incir, boğaz ağrıları için faydalı bir yiyecek olarak görülüyor. Bu da tahriş olmuş boğazlar için inciryemenin yararlı olduğu anlamına geliyor, aynı zamanda ses tellerindeki acı ve stresi ortadan kaldırıyor.

Bir çok faydası ile tanrıların meyvesi olarak adlandırılan incir, hem taze hem de kurutulmuş olarak severek tüketilen bir yiyecek. Farklı incir çeşitlerimize ise Kuruyemiş Borsası’ndan ulaşabilirsiniz.

Önceki Makale Kuruyemişçi Açacaklar için Kuruyemiş Dekorasyon Örnekleri

Yorumlar

Haydar :

Güzel ve yararlı bilgiler teşekkürler.

HÜSEYİN AKIN:

ÇOCUKKEN BAHÇEMİZDE İNCİR AĞAÇLARI VARDI ŞİMDİ KALMADI ONLAR ARADA HALA TEK TÜK GÖRÜYORUM BAHÇELERDE AMA ESKİSİ GİBİ GÜZEL VE BOL DEĞİL

zeynep tanguç:

İncir mükemmel bir meyve yaaa 😀

asım bülent:

sizde incir varmı ne kadar fiyatı

Müge Canik:

Ben incir yiye yiye kilo verdim afadfafafa

Melike Önal:

bizim bahçede yıllardır incir ağaçları var valla gözümüz gibi bakıyoruz koruyoruz yiyoruz 😀

Yorum yap

Yaptığınız yorum yayınlanmadan önce onaya gönderilecektir.

* Zorunlu Alan