4 Maddede Kuru Meyvenin Sağlığa Yararları

Taze meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Doğal birer vitamin ve besin kaynağı olan meyvelerin kurutulmuş olanları da bir o kadar faydalı.

Kuru meyveler aslında bir çok bakımdan taze meyvelere göre avantajlı. Uzun ömürleri ve pratiklikleri ile öne çıkan kurutulmuş meyveler ölçülü tüketildiklerinde diyet yapanlar için de yenmesi oldukça uygun yiyecekler.

Bazı çeşitlerine ise şeker eklenebilen kuru meyvelerin sağlığa faydalarını bu makalemizde sizler için derledik.

1- Kuru Meyveler Yüksek Oranda Lif Barındırıyor

Aynı porsiyon taze meyveler ile karşılaştırıldığında kuru meyvelerin çok daha yüksek oranlarda lif içerdiği bir gerçek. Lifler ise sindirim sistemine oldukça yardımcı besinlerdir. Mesela bir kap kuru kayısı 6,5 gram lif barındırırken taze kayısılarda bu miktar yalnızca 3,1 gram.

Aynı miktarda uru üzüm ise 5,4 gram lif barındırırken yaş üzüm yalnızca 1,4 gram lif barındırıyor. Lif yalnızca diyet için faydalı bir besin değil aynı zamanda obezite, kalp rahatsızlıkları ve kanser için de yararlı.

2- Kuru Meyveler Güçlü Birer Antioksidan

Journal of the American College of Nutrition’ın yaptığı bir araştırmaya göre kuru meyveler yüksek oranda antioksidan içeriyorlar.

Antioksidanların bir çeşidi olan fenoller, taze meyvelere oranla kuru meyvelerin içinde daha çok yer alıyorlar. Fenoller kalp rahatsızlıkları, öztropoz ve kanser gibi rahatsızlıklar ile mücadele ediyorlar.

kuru meyve, kuru meyvenin faydaları

3- Besin Değerleri Yüksek

Kuru meyveler besin değeri açısından oldukça doygun yiyecekler. Bunun sebebi ise içlerindeki suyun çekilmiş olması. Böylece kuru meyveler taze meyvelere göre daha az miktarlarında daha yüksek besin değerlerine sahip oluyorlar.

Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ya da kuru erik gibi yiyecekler yüksek oranda beta karoten ve E vitamini barındırıyor. European Food Information Council’in raporuna göre ise kuru meyveler magnezyum ve potasyum açısından da oldukça faydalılar.

4- Kuru Meyveler Düşük Oranda Kaloriye Sahip

Kuru meyvelerde neredeyse hiç yağ bulunmuyor. Bunun yanında yüksek besin değerlerinin içinde doğal şeker ve enerji mevcut. Bu, doğru tüketildiği zaman kuru meyvelerin aynı zamanda sağlıklı kilo almak için de muhteşem birer seçenek oldukları anlamına geliyor.

Kuruyemiş Borsası’nda farklı kuru meyve seçeneklerimizi bulabilirsiniz. 

kuru meyve, kuru meyvenin faydaları

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi