ofis masasında bilgisayarın yanında duran kuru kayısı ve fındık badem kuruyemişleri ve yanlarında bir fincan çay

Ceviz, badem, fındık, fıstık ve daha birçok kuruyemişin mucizevi etkileri olduğunu hemen herkes biliyor. Fakat kuruyemiş faydaları hakkında ne kadar kapsamlı bilgi sahibi olunduğu tartışmaya açık. Oysa kuruyemişlerin özellikle çalışan insanların hayatlarında fark yaratacak yararları olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

İş yerinde kimi zaman açlığı bastırmak, kimi zaman stres atmak ve bazen de zaman geçirmek için imdadınıza yetişen kuruyemişin faydaları hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız, tam da olmanız gereken yerdesiniz. O halde gelin kuruyemiş faydaları nelerdir sorusuna içeriğimizde birlikte yanıt bulalım.

Mesaiyi Renklendiren Kuruyemiş Faydaları Nelerdir?

Öğrendiğinizde ufkunuzu iki katına çıkaracağından emin olduğumuz kuruyemiş faydaları, ofis çekmecenizdeki kuruyemiş miktarını da artırmanızı sağlayabilir. Peki bu kötü bir şey mi? Elbette hayır. Sağlıksız yiyecek alternatiflerindense hem leziz hem de sağlıklı kuruyemiş çeşitlerini tercih ettiğiniz durumda nelerle karşılaşacağınızı ise içeriğimizin devamında öğrenebilirsiniz.

1. Enerji Verir

iş yerinde bilgisayar karşısında çalışırken kuruyemiş yiyen kareli gömlekli kadın

İş yerinde çalışırken gün boyu enerjiyi taze tutmak son derece önemli. İşlere konsantre olmak ve üretkenliği sürdürebilmek adına sağlığa faydalı enerji kaynaklarına başvurmanız, bu anlamda en mantıklı adım olacaktır. Kuruyemişler mükemmel birer enerji deposu oldukları için zihninizi tazeleyip verimli bir şekilde çalışmanıza yardımcı olurlar.

2. Doyurucu ve Besleyicidir

Kuruyemişler sağlığa faydalı yağlar yönünden oldukça zengindir. Zaten bu nedenle yüksek kalorili bir yapıya sahiptirler. Fakat düşünülenin aksine kuruyemişlerin içeriğindeki yağlar ve diğer besin maddeleri, gayet yararlı olup uzun süre tok kalmanızı destekler. Üstelik vitamin ve mineralli yapısıyla son derece besleyici özellikte olmaları da kuruyemiş faydaları arasında sayılabilir.

Proteinli yapıları ile sağlığınız için büyük yararları olan kuruyemişlerin hangileri olduğunu öğrenmek için Spor ve Sağlık için Tüketmeniz Gereken Protein İçeren Kuruyemişler başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

3. Sindirimi Düzenler

Kuruyemişler lifli besinlerden olduğu için bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini destekler. Dolayısıyla şişkinlik ve gaz gibi sorunlar yaşamayıp gün içinde çok daha rahat çalışma imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca diğer tüm lifli besinlerde olduğu gibi kuruyemişler de iştahı kontrol altına almayı destekler. Bu sayede iş yerinde sık sık acıkmaz ve sağlıksız besinlerle başvurmazsınız.

4. Hafızayı Güçlendirir

ahşap kase içinde karışık kuruyemiş çeşitleri

Beyin sağlığını korumaya yardımcı olan kuruyemişler, unutkanlık gibi özellikle iş hayatını sekteye uğratan olumsuzlukların yaşanmasını önlemek için ideal tercih olabilirler. Hatta düzenli olarak kuruyemiş yemenin hafızayı güçlendirdiği, bilimsel olarak da kanıtlanmış olup kuruyemiş çeşitlerinin beyin hücreleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağladığı da bilinmektedir.

Bu doğrultuda cevizin beyin sağlığını destekleyen başlıca kuruyemişlerden olduğu yaygın bir şekilde bilinmektedir. Ek olarak, fındığın da beynin yapı taşlarını güçlendiren içeriğe sahip olduğunu bilmekte büyük yarar var. Öte yandan kuruyemişler, beynin yanı sıra genel vücut sağlığını da korumaya yardımcı olduklarından iş hayatındaki yoğunluk karşısında dirençli olabilmeyi de sağlar.

5. Stres Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olur

Araştırmalar, stresli zamanlarda atıştırmaya daha çok eğilimli olduğumuzu ortaya koyuyor. Fakat abur cubur olarak da adlandırılan sağlıksız yiyecekler, stres seviyesini düşürmeye yardımcı olmadığı gibi vücut sağlığını da tehlikeye atıyor ve dolayısıyla uzun vadede daha fazla stres yaşamaya neden oluyor. Kuruyemişler ise en yoğun anlarda dahi sağlıklı olduğu kadar lezzetli de birer atıştırmalık alternatifi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da tabii ki kuruyemiş faydaları arasında mutlaka sayılması gereken özelliklerden.

Stresi azaltmayı mümkün kılan kuruyemişler doğal olarak hayat kalitenizin artmasını ve ömrünüzün uzamasını da sağlıyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Kuruyemiş Yemek Ömrü Uzatıyor başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi