nane limon nasıl yapılır sorusunun cevabı olacak bir sıcak nane limon çayı

Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen içeceklerden biri olan nane limonun soğuk algınlığı ve solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa faydası vardır. Peki özellikle kış aylarında evlerin vazgeçilmezi haline gelen nane limon nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Nane ve limon ikilisi yan yana geldiğinde pek çok hastalıkla savaşabilen lezzetli bir şifa kaynağı ortaya çıkar. Toptan kuruyemişin adresi Kuruyemiş Borsası olarak bugünkü içeriğimizde hem tadıyla hem de kokusuyla herkesi büyüleyen bu değerli içecek ile ilgili en faydalı bilgileri bir araya getiriyoruz.

Nane Limon Nedir?içinde nane limon çayı bulunan bir fincan ve etrafında limon dilimleri

Nane limon nedir sorusunu, pek çok faydası bulunan nane bitkisinin limon meyvesi ile karıştırılmasından oluşmuş içecek olarak yanıtlamak mümkün. Şahane bir aromaya sahip olan bu bitki çayını severek tüketen insan sayısı da epey fazla.

Lezzetini Akdeniz sahillerinde çok uzun yıllardan beri farklı formlarda tüketilen nane bitkisinden, yararlı özelliklerini de C vitamini deposu limondan alan nane limon çayı, çok yönlü faydalarıyla Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Sizleri en faydalı bilgilerle buluşturmak üzere hazırlamış olduğumuz içeriğin devamında kahvaltıdan akşam yemeğine kadar günün tüm saatlerinde tüketilebilen nane limon hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, püf noktalarıyla nane limon nasıl yapılır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Adım Adım Nane Limon Nasıl Yapılır?nane limon fincanı

Ülkemizin hemen her kesiminden insanın hakkında bilgi sahibi olduğu ve hayatında en az bir kere tükettiği nane limon yalnızca kış aylarında değil her mevsim içilebilecek çok faydalı bir içecek. Faydalı özelliklerini koruması için ise nane limonun nasıl demlendiği de önem taşıyor. Öyleyse gelin sizi daha fazla bekletmeden nane limon nasıl yapılır sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtlayalım.

Malzemeler:

 • 1 bardak su
 • Yarım limon
 • 2 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 dal taze nane yaprağı
Hazırlanışı:
 1. Adım: İlk olarak su dolu bir cezvenin ya da demliğin içerisine kuru naneyi ilave edin. Ancak dilerseniz çayınızı taze nane yaprakları ile de demlemeniz mümkün.
 2. Adım: Ardından limonu olabildiğince küçük parçalar halinde doğrayın ve doğramış olduğunuz limonları cezvenin içerisine ekleyin.
 3. Adım: Cezveyi ocağa alın ve olabildiğince kısık ateşte kaynatın.
 4. Adım: Cezvenin içerisindeki su kaynadıktan sonra nane limon çayının az da olsa tatlanması için bal ilave ederek iyice karıştırın.
 5. Adım: Ocağın altını kapatın ve demlenmesi için 2-3 dakika kadar bekletin.
 6. Adım: Son olarak kaynattığınız karışımı süzgeç yardımıyla bir fincanın içerisine süzün.
 7. Adım: Dilerseniz nane aromasını iyice hissetmek için üzerine bir dal nane yaprağı ve birkaç dilim koyabilirsiniz. Ayrıca, hazırlamış olduğunuz nane limon tarifi içerisine pek çok faydalı özelliği ile bilinen zencefil bitkisini de ekleyebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi şifalı içecek nane limonun yapımı da bir o kadar pratik. Nane limon nasıl yapılır sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz nane limon çayı yaparken işinize yarayacak ve hazırladığınız içeceğin daha lezzetli olmasını sağlayacak birkaç ipucunu sizlerle paylaşalım.

 

Nane Limon Çayı Yapımı ile İlgili Bilmeniz Gereken Püf Noktalarnane limon çayı, zencefil, limon dilimleri ve nane yaprakları

Hemen hemen tüm hastalıklara iyi gelen nane limon aslında günlük hayatta da sık sık tüketilmesi gereken bir içecek. Her ne kadar yapımı kolay olsa da birkaç temel noktaya dikkat ederek hazırladığınız nane limon çayının çok daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak, nane limon çayı hazırlarken ocağın altını çok fazla açmamaya ve nane limonu kısık ateşte demlemeye özen göstermelisiniz. Bu sayede nanenin ve limonun içerisinde bulunan pek çok faydalı aromatik yağ suya karışır bu da nane limon çayının hem daha lezzetli hem de sağlıklı olmasına etki eder.

Bunun yanı sıra eklediğiniz limon ekşiyse içeceğinizin tadını da değiştirebilir. Bazı çocuklar ve yetişkinler ise limonun çaya kattığı bu tattan hoşlanmayabilir. Böyle bir durumda limonu demleyeceğiniz suya katmadan önce kabuklarını soymanızı öneririz.

Nane limon çayını tatlandırmak için bal kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Fakat eğer evinizde bal yoksa bu malzemeyi şeker ile de değiştirebilirsiniz.

Nane limon nasıl yapılır sorusunu açıkladığımız bölümde de belirttiğimiz gibi zencefil bitkisinin pek çok faydası bulunuyor. Nane limon çayının içine biraz zencefil ekleyerek hazırlamış olduğunuz karışımın hastalıklara karşı çok daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız zencefilin nane limon çayına acı bir aroma bırakacağını da unutmamakta fayda var.

Ayrıca, nane limon çayının çok fazla bekletilmeden henüz sıcakken tüketilmesi gerekir çünkü soğuduğunda faydalı etkileri azalır.

Nane Limon Faydaları Nelerdir?masanın üzerinde bir fincan nane limon ve içinde limon dilimi

Pek çok faydası bulunan nane limon, bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle yalnızca hastalık dönemlerinde değil her gün tüketilebilir. Peki bu sağlıklı çayın faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Nane limon nasıl yapılır konusuna ve püf noktalarına değindikten sonra dilerseniz nane limonun faydalarından söz edelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Nane limonun en bilinen faydası nedir diye sorsak zannediyoruz ki pek çok kişi sorumuzu bağışıklık sistemini güçlendirmesi şeklinde yanıtlar. C vitamini açısından güçlü bir meyve olan limon ve pek çok faydası bulunan nane sayesinde bu şifalı çay bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli içeceklerden biridir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Düzensiz tüketilen yiyecekler başta olmak üzere pek çok etken sindirim sisteminin gerektiği gibi çalışmasına engel olabilmektedir. Nane limon ise sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olarak mide ve bağırsak sorunlarının önüne geçer.

Ateş Düşürücü Etkisi Bulunur

Kafein içermeyen mentollü yapısı nedeniyle nane, tüketildiğinde vücuda rahatlatıcı bir serinlik sunar. Bu özelliği ile mentol vücudu terlettikten sonra toksinlerin hızlıca vücuttan atılmasına yardımcı olur; bu sayede de yükselen ateş yavaş yavaş düşer.

Grip ve Soğuk Algınlığını Kısa Sürede İyileştirir

Grip ve soğuk algınlığı özellikle kış aylarında en çok görülen hastalıklardandır. Yüksek ateş, burun akıntısı ve tıkanıklığının yanı sıra halsizlikle kendini gösteren bu rahatsızlıkların iyileşmesinde ise doğal bir ilaç olan nane limon son derece etkilidir.

Mide Bulantılarını Giderir

Pek çok hastalığın kusma ve bulantı gibi semptomları olabilir. Yatıştırıcı özelliği ile nane limon birçok farklı nedenden kaynaklanabilen mide bulantısı ve kusma gibi rahatsız edici durumları önler.

Adet Sancılarına İyi Gelirbir tepsinin içerisinde nane limon, nane yaprakları ve limon dilimleri

Nane limonun faydaları arasına menstrüasyon süreci ile ilişkili olan adet sancılarını hafifletmesi de eklenebilir. Vücut kaslarını yavaşça gevşeten nane limon, özellikle kasıklarda meydana gelen ağrıları hafifletir.

Stresi Azaltır

Kas gevşetici etkisi ile nane limon sinirlerin yatışmasına ve gevşemeye de yardımcı olur. Yoğun geçen bir günün ardından içeceğiniz bir bardak nane limon üzerinizdeki tüm stresi alır götürür.

Kilo Problemlerinin Önüne Geçer

İdrar söktürücü ve iştah azaltıcı etkileri ile nane limon kilo vermek isteyenlerin aslında favori içeceklerinden bir tanesidir. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo verme konusunda son derece başarılı olan bu içeceğin bu sayede diğer faydalarından da yararlanmak mümkündür.

Unutkanlığa İyi Gelir

Düzenli olarak tüketildiği takdirde nane limonun pek çok faydasını sıralayabiliriz. Bunlardan bir tanesi de hafızayı güçlendirmesi ve unutkanlık sorununu yok etmesi. Eğer önemli şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorsanız bu şifalı içeceği günlük rutininize mutlaka eklemelisiniz.

Anne Sütünü Temizler

7’den 70’e herkesin mutlaka tüketmesi gereken içeceklerden biri olan nane limonun yeni anne olmuş kişiler için ya da bebeklerini emzirmeye devam eden anneler için de büyük bir faydası var. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan nane limon, aynı zamanda vücuttaki toksinleri de temizler. Bu sayede anne sütünden bebeğe geçebilecek hastalıkların ve zararlı bakterilerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Enfes lezzetinin yanı sıra nane limon kadar faydalı bir çay olan Seylan Çayı hakkında detaylı bilgi edinmek için Bilmeniz Gerekenler: Seylan Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? başlıklı içeriğimizi mutlaka incelemenizi öneririz.

Şifa Kaynağı Nane Limon Ne Kadar Tüketilmelidir?içinde limon dilimi olan nane limon

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi nane limon genellikle kış aylarında ve hastalık dönemlerinde tercih ediliyor. Fakat hastalıklara karşı koruyucu olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle diğer çay çeşitleri gibi nane limon da yaz kış ayrımı yapmadan fakat aşırıya da kaçmadan, her gün tüketilmesi gereken bir içecek. Bu anlamda günlük rutininize eklediğiniz bir fincan nane limonun bedeniniz için pek çok olumlu etkisi olduğunu göreceksiniz.

Son olarak, en şifalı çaylardan biri olan nane limon çayı siparişlerinizi uygun fiyatlı ve kaliteli kuruyemişin adresi Kuruyemiş Borsası üzerinden oluşturabilir, en hızlı şekilde evinize kadar ulaştırılan nane limon çayının keyfini sürebilirsiniz.

En faydalı bilgileri bir araya getirerek hazırladığımız diğer blog içeriklerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi