Bilmeniz Gerekenler: Seylan Çayı Nedir ve Nasıl Demlenir?

Son dönemde ülkemizde yaygınlaşan yeme içme trendlerinden bir tanesi de Seylan Çayı… Uzak Doğu’nun mistik topraklarından ülkemize ulaşan bu çay, hem lezzeti hem de faydaları ile tadan herkesi kendine hayran bırakıyor. Bu çayın tarihi, özellikleri ve en lezzetli demleme için püf noktalarını bu yazıda derledik.

Seylan Çayı Nedir?

Seylan Çayı, Sri Lanka’da yetişen özel bir çay çeşididir. Dünyanın dördüncü en büyük çay ithalatçısı olan Sri Lanka için, Seylan Çayı hem kültürel hem de ekonomik bir değer taşımaktadır.

seylan çayı

Kolonyal Tarihin Armağanı

Sri Lanka, dünyanın, Avrupa ülkeleri tarafından kolonileştirilen coğrafyalarından birinde yer alıyor. Bu bölge Hollanda ve İngiltere tarafından kontrol altına alınmıştır. Hollandalılar döneminde, ülkede tarçın üretimi yapılmaktaydı.

Bölgenin kontrolü İngiltere’nin eline geçtikten sonra ise, fazla kar getirmeyen tarçın üretimi durduruldu ve yerine kahve ekilmeye başlandı. 1800lerde, yaklaşık 100 yıl boyunca, Sri Lanka’da kahve tarımı yapıldı. Sri Lankalılara yabancı gelen bu tarım ürünü çeşitli hastalıklara neden olmaya başlayınca, çay tarımına geçildi. O günden beri de, Sri Lanka, dünyanın en değerli çay türlerinden biri olan Seylan Çayı’nın üreticisidir.

Çay, Sri Lanka için, en az Türkiye için olduğu kadar önemli bir tarım ürünü. Hatta, ülkenin Kandy kentinde bir Çay Müzesi bile bulunmakta. Ülkede bir milyondan fazla insan. doğrudan ya da dolaylı olarak çay endüstrisinde çalışıyor. Sri Lanka bu işten anlıyor diyebiliriz!

Seylan Çayı Çeşitleri

Çay konusunda uzmanlaşmış olan Sri Lanka, farklı Seylan Çayı çeşitlerini tüketicilere sunuyor. Bu cesetlerin her biri; farklı hazırlanış biçimleri, faydaları ve aromaları ile dikkat çekiyor.

Siyah Seylan Çayı

Bu çayın çeşitleri arasında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan, siyah Seylan Çayı’dır. Bu çay, ülkenin spesiyal lezzetlerinden bir tanesidir. Siyah Sri Lanka Çayı’nın gevrek bir aronasu vardır. Çok ince bir turunçgil lezzeti barındırmaktadır. Siyah Seylan Çayı, özellikle rengi, yoğun tadı ve nefis kokusu ile dikkat çeker. Hem tek başına, hem de çeşitli çay karışımları içerisinde kulanılmaktadır.

siyah seylan çayı

Yeşil Seylan Çayı

Sri Lanka’da yetişen en lezzetli çay çeşitlerinden bir tanesi de, yeşil Seylan Çayı’dır. Ülkenin Uva Bölgesi’ndeki İdalgashinna’da yetişmektedir. Daha dolgun bir gövdesi vardır. Keskin, malt, fındıksı bir tada sahiptir. Geleneksel Çin Yeşin Çayı’na tat olarak bezerlik göstermektedir. Asya Çayları’na ilginiz varsa ve bu konuda damak sadınızı geliştirmek istiyorsanız, yeşil Seylan Çayı iyi bir başlangıç olabilir.

Beyaz Seylan Çayı

“Silver Tips” yani “Gümüş Uçlar” olarak da bilinen Beyaz Seylan Çayı, bu ülkenin ürettiği en değerli çay çeşididir. Öteki çay türlerine göre hem fiyat hem de kalite olarak yüksektir. Elle toplanıp sarılır ve güneşte kurutulur. Çok narin bir aroması vardır. İçerisinden incecik cam ve bal tadı alabilirsiniz.

Seylan Çayı’nın Faydaları

Sri Lanka’nın enfes Seylan Çayı, sadece lezzetli bir içecek değil… Aynı zamanda birbirinden önemli sağlık faydaları olan muazzam bir içecek. Günlük beslenme düzeninize, fosunuza giden türden bir bardak Seylan Çayı katmak için çok sebebiniz var. İşte onlardan bazıları…

siyah seylan çayı

1. Kansere Karşı Koruma Sağlar

Bu çayın en önemli özeliklerinden bir tanesi, kanserle savaşmasıdır. Yeşil ve siyah Seylan Çayı çeşitleri, içerdikleri polifenol maddesi sayesinde, insan bedenindeki kanserojen maddeleri etkisiz hale getirmede oldukça başarılıdır. Hem ileride oluşabilecek kanser türlerine karşı sizi korur, hemde oluşmuş tümörlerin yok olmasına etki eder.

2. Kalbinizin En Yakın Dostudur

Kalbin düşmanı olan yağlanma ve kötü kolestrol karşı savaşmada, Seylan Çayı etkili bir yardımcıdır. Bu açıdan onu, kalbinizin en yakın dostu gibi düşünebilirsiniz. Kan damarları ve arterleri üzerinde plak birikmesini ve daralma yaşanmasını engeller. Ayrıca fazla kan pıhtılaşması yüzünden yaşanan hastalıkları da engeller.

4. Hastalıklara Karşı Savaşır

Bu çay, kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, enfeksiyon riski ile ve hastalıklarla savaşmaktadır. bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır, hastalık riskini en aza indirmiş olur,

5. Kilo Kontrolünde Etkili Bir Yardımcıdır

Siyah çay, içerisindeki tein maddesi sayesinde, metabolizmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir. Tıpkı kahve gibi, sizi uyandırır ve güne hazırlar. Üstelik bunu, kafeine oranla çok daha masum bir şekilde yapar. Metabolizmanızdaki bu hızlanma, vücutta kilo kontrolü için en önemli noktalardan bir tanesidir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak şişkinliği de önler.

6. Sri Lanka’nın Gençlik İksiri

İçerdiği bol miktarda antioksidan sayesinde, bu çay bir gençlik iksiri gibi çalışır. Peki, ne işe yarar bu antioksidan dedikleri? Antioksidan, kandan zararlı bileşenleri temizler. Bu sayede kalp hastalıkları, inme ve kanser riskini azaltırlar. Erken yaşlanmayı engelleyerek uzun ömre de katkıda bulunurlar.

Seylan Çayı Nasıl Demlenir?

Özelliklerini duydunuz, sıra geldi hazırlanmasına! Her haliyle de oldukça lezzetli olan Seylan Çayı, bu özel demleme adımları takip edildiğinde en iyi sonucu verecektir. Öncelikle kaç kişiye servis edeceğinizi hesaplayın.

Daha sonra bir demliğin içinde, kişi başına bir tatlı kaşığı çay doldurun. Kullandığınız demliğin, seramik ya da cam olması oldukça önemli… Bu çayın tadını tam anlamıyla çıkarabilmek için, metal demliklerden uzak durun!

seylan çayı nasıl demlenir

Bu çayı nasıl bir su ile demlediğiniz de oldukça önemlidir. İyi bir çay aslında iyi bir su demektir. Öncelikle taze kaynamış şu olması gerekli… Yani kaynağından alıp kaynattıktan sonra hemen kullanmalısınız. Çay için şu kaynattığınız aracın temizliği de çok önemli.

Eğer şu ısıtıcısı kullanıyorsanız, dibindeki minik tortulara göz atın. Kaynama esnasında bu tortular suya karışır ve burada kaynattığınız şu ile yapılan tüm yiyecek ve içeceklerin lezzetini bozar. Bunun önüne geçmek adına, şu ısıtıcınızı limon tuzu ile temizleyebilirsiniz.

Ağzına kadar şu ile doldurduğunuz şu ısıtıcısını, içerisine yarın avuç limon tuzu koyup kaynatarak temizleyebilirsiniz. Temizlik maddesi kullanmadığınız için tortu kalmayacak, sağlığınızı riske atan herhangi bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Bu uygun ortamda kaynattığınız suyu demliğin içinen çayın üstüne koyun. 15 ila 20 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. 20 dakikayı aşmamaya dikkat edin. Aksi halde çay acılaşacaktır. 15 – 20 dakika dolduktan sonra, çayı servis edebilirsiniz. Bu arada bu süre kesinlikle bağlayıcı olmasın. Eğer çayı böyle sert bulduysanız, daha az da demleyebilirsiniz. Sonuca önemli olan, sizin damak tadınıza hitap edecek şekilde demlenmesi…

Eğer şeker kullanıyorsanız, bu çayın gerçek lezzetine varmanız zorlaşabilir. Bu nedenle çok az şeker atmanızı öneririz. Şeker miktarını ayarlayabilmek adına, küp yerine toz şeker kullanabilirsiniz. Eğer daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, canınızı bal ile de tatlandırabilirsiniz.

Seylan Çayı Nasıl Muhafaza Edilir?

Toptan çay da, tıpkı öteki gıda maddeleri gibi, uygun olmayan koşullarda saklandığında bozulabilir. Bu nedenle Seylan Çayı’nı nasıl muhafaza ettiğiniz de çok önemli. Çay paketini kuru ve serin bir yerde tütün. Çayı muhafaza ettiğiniz ortam 30 derecenin altında bir oda sıcaklığına sahip olmalıdır. Eğer bir kısmı tezgahta dursun, elimin altında olsun diyorsanız; seramik ve ağzı iyi kapanan bir kap içerisinde, hatta dilerseniz buzdolabında saklayabilirsiniz.

7 yorum

 Celayir Suer

Celayir Suer

Güzel çay güzel , bizim çayımızda güzel
VAHĪT ERTAS

VAHĪT ERTAS

Tabiki yerli cayimizi tüketelim sadece gübre kullanilmadan islenen caylara güvenelim çaykur%100 organik kesin favorim sirilankaya gelelim gübre kullanıyorsa ne olacak şifa diye kanser belasına yakalanmak ödülü İngiltere alacak büyük düşünen ülke EN GÙZEL CAY ORGANIK CAY TÛRK CAYI.

Asım Kasa

Asım Kasa

Bu çayla tanışana kadar tiryaki değildim. Ne Rizesi ne Trabzon u. Ayda bir içsem de olur içmesemde. Şimdi hergün aşağı yukarı içiyorum. Tadı, kokusu aroması markaya göre değişiyor. Türkiyede Deren marka içtim fena değil. Varsa Avrupa Ülkelerinde bir tanıdığınız ya Tanay yada Mevlana markasını öneririm orta sertlikte. Mevlana markasının kokusu ve aroması daha keskin. Biz çay yerine ne içmişiz bunca yıl. 1. 2. Hasarlar Ayrupaya elek altı bizde kalmış. Hem üretici olup hemde kalitesizini yiyip içen millet yazık. Sömürülmüşüz. Size birde Çakır Rize çayı Almanya dan sipariş edin. Fark bariz.

Onur Duran

Onur Duran

Ben bir süredir bu çaydan alıyorum gayet kaliteli ama sanırım bağımlılık yapıyor normal çay içemez oldum 😀

Cengizhan Selçuk

Cengizhan Selçuk

Normal çay demler gibi demleniyor aşağı yukarı. Ben de tattım, sevdim. Ama Rize çayını da unutmamak lazım, biraz ondan biraz bundan 🙂

Yusuf

Yusuf

VALLA EN GÜZELİ RİZE ÇAYI :d SEYLAN ÇAYI NE RİZE ÇAY IDURURKEN

Fulya Arslan

Fulya Arslan

valla güzel görünüyor ama herkes birşey söylüyor benim de kafam karıştı. şimdi bunu içsek rize çayına ne olacak anlamadım

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi