Yılbaşı sofrası için vazgeçilmez olan başlıca kuruyemişlerin konduğu ahşap bir kase

Yılbaşı sofrası, yeni yıla evde girmeyi planlayanların en çok önem verdikleri konulardan biri. Bir düşünsenize; masanın etrafında en sevdiklerinizin toplanacağı bu özel günde siz de elbette bu sofranın imkanlar dahilinde en mükellef şekilde donatılmasını istersiniz. Damak zevkinize ve aile bireyleri ile dostlarınızın tercihlerine göre en güzel yiyecekleri ve içecekleri seçersiniz. Bu noktada sanıyoruz ki siz de kuruyemişlerin de yılbaşı sofrasının en vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu kabul edersiniz.

Peki yılbaşı menülerinin olmazsa olmazı kuruyemişler hangi kuruyemiş türlerinden oluşuyor? Yılbaşı akşamı misafirlerinizi ve ailenizi en güzel şekilde ağırlamak için hangi kuruyemişleri tercih etmelisiniz? İşte zihninizden geçen tüm soruların yanıtları ve yılbaşı sofrasında en çok tüketilen kuruyemiş türleri...

Yılbaşı Sofrası Atıştırmalıklarının Baş Tacı 7 Kuruyemiş

Ülkemizde kuruyemişin son derece sevildiğini hepimiz biliyoruz. Hatta günün herhangi bir saati herhangi bir kuruyemişin zevkle tüketilebileceğini söylersek, sanıyoruz ki yanılmış olmayız. Ancak yılbaşı sofrası için en uygun, en leziz, en besleyici kuruyemişlerin hangisi olduğu sorusuna yanıt vermek her zaman kolay olmayabiliyor.

Çünkü yılbaşı sofrasını paylaşacak kişiler farklı zevklere sahip oluyor. Biz ise yılbaşı günü enerjinizi diğer hazırlıklara ayırabilmeniz için en sevilen ve en çok tüketilen kuruyemiş çeşitlerini ve başlıca özelliklerini sıralamak istedik.

1. Ay Çekirdeği

Yılbaşı sofrası için vazgeçilmez bir kuruyemiş olan ayçekirdeği dolu ahşap kaşık

Türkiye’nin en sevilen kuruyemişi hiç şüphesiz ki ay çekirdeği. Tuzlu, tuzsuz, çiğ, kavrulmuş fark etmeksizin hemen her çeşidi sevilerek tüketilen ay çekirdeği, yılbaşı sofralarının da olmazsa olmaz atıştırmalıklarından.

Üstelik son derece faydalı bir kuruyemiş çeşidi olan ay çekirdeği, iyi bir magnezyum kaynağı ve kalp sağlığı için önem taşıyan E vitamini ve folat yönünden de oldukça zengin. Ancak ay çekirdeği diğer birçok kuruyemiş türüne benzer şekilde yağlı bir besin olduğundan aşırı tüketilmemesi gerektiğini belirtmekte yarar var.

2. Yer Fıstığı

Yılbaşı sofrası için vazgeçilmez bir diğer kuruyemiş çeşidi de elbette yer fıstığı. Kabuklusu, kabuksuzu, tuzlusu, tuzsuzu, çiği ve kavrulmuşu olmak üzere her türü büyük bir ilgiyle karşılanan ve sağlığa önemli yararları bulunan yer fıstığının sevmeyeni yoktur sanırız. Dolayısıyla tüm sevdiklerinizin bir arada olacağı bir yılbaşı masasında yer fıstığının da mutlaka bulunması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz.

3. Antep Fıstığı

Özel günlerin en sevilen tadı Antep fıstığı, kesinlikle yılbaşı sofranızda yer vermeniz gereken kuruyemişlerden. Çünkü Antep fıstığı o kadar seviliyor ki, geleneksel Türk mutfağında yalnızca tatlılarda değil yemeklerde bile kendine yer buluyor.

Hem leziz, hem besleyici, bir o kadar da gösterişli bu kuruyemiş çeşidi ile siz de sevdiklerinizi yılın en güzel gününde mutlu edebilirsiniz.

4. Fındık

Bir kısmının kabuğu kırılmış ve bir kısmı kabuklu halde duran fındıklar

Yararları saymakla bitmeyecek olan fındık, günlük hayatımıza renk katan tatlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Şerbetli ve sütlü tatlılarda sıklıkla kullandığımız fındık çeşitleri, lezzetiyle iş hayatında enerji depolama ihtiyacı doğduğu anlarda da gücünü göstermeyi biliyor. Görüldüğü üzere her açıdan mükemmel bir besin kaynağı olan fındık da yılbaşı sofrası içinde yer vermeniz gereken kuruyemişler arasında bulunuyor.

5. Badem

Fındık ile benzer şekilde yine şartsız koşulsuz sevilen ve dolayısıyla sıklıkla tüketilen badem, yine yılbaşı sofranızda yer vermeniz gerektiğini düşündüğümüz lezzetlerden. Üstelik badem yalnızca atıştırmalık olarak değil, hemen her tür yemeğin malzemesi olarak da kullanılabiliyor.

Çünkü bu lezzetli kuruyemiş yılbaşı menünüzü süsleyen ana yemeklerinizden zeytinyağlılara, salatalardan çorbalara ve tatlılara kadar her şeyi mükemmel hale getirebiliyor.

6. Kaju

Kuruyemişlerin en özeli, en güzeli ve en lezzetlilerinden biri olan kaju, yılbaşı sofranızda da kesinlikle bulunmalı. Özel misafirleriniz ve en sevdiklerinizin olduğu masada mutlaka kajuya da yer vermelisiniz. Böylece kaju ile yılbaşı sofranızı zenginleştirebilir ve sevdiklerinize onlara ne kadar kıymet verdiğinizi bir kere daha gösterme fırsatı bulabilirsiniz.

7. Leblebi

Ahşap kaselere doldurulmuş sarı leblebiler

Sarı leblebi veya beyaz leblebli fark etmeksizin her halini bayılarak tükettiğimiz leblebi, günlük olarak da çokça tercih ettiğimiz kuruyemişlerden biri. Ancak bu durum, leblebiyi yılbaşında da tüketmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Küçük-büyük herkesin çok sevdiği leblebi, yılbaşı sofrasında da olmayı hak ediyor.

Bonus: Mısır

Farklı tüketim şekillerine sahip olsa da mısırın da her halini çok seviyoruz. O halde neden yılbaşı sofrasında da yer vermeyelim? Buradan yola çıkıldığında soslu mısırı diğer kuruyemişlerle birlikte karıştırabilir, cin mısır çeşidini de patlamış mısır şeklinde misafirlerinizin beğenisine sunabilirsiniz.

Eğer tek tek kuruyemiş türlerine bakarak karar vermek istemiyorsanız, karışık kuruyemiş adı ile sunulan ve içeriğinde en sevilen kuruyemiş çeşitlerini barındıran seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Yorum bırak

Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanır