Mutlaka Bilmeniz Gereken Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişler

Bedenimizin en önemli e en hassas organlarından bir tanesi olan karaciğer, yaşamımızdaki bir takım alışkanlıkların ve beslenme düzenimizin sonucu olarak sağlığını yitirebilir. Ancak karaciğerin sağlığını yitirmesi demek, tüm bedenin sağlığını yitirmesi demektir. Bu nedenle karaciğere iyi gelen kuruyemişler ve öteki besinler hakkında bilgi edinmek, uzun vadede doğal yöntemlerle bedeninizi onarmanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın! Acil sağlık durumlarından mutlaka doktora gitmek gerekir. Sağlıklı beslenme ile ise önceden önemler alınarak acil durumların önüne geçilebilir. İşte karaciğere iyi gelen kuruyemişler ve daha fazlası!

Karaciğer Ne İşe Yarar?

karaciğer, karaciğere iyi gelen kuruyemişler

Karaciğere iyi gelen kuruyemişler konusuna geçmeden önce, karaciğerimizi yakından tanıyalım. O bizim için neler neler yapıyor, ancak biz onu sağlığımızı kaybetmeden önce tanımaya çalışmıyoruz.

Karaciğer, insan vücudundaki en büyük katı organ ve en büyük bezdir. 500'den fazla temel görevi yerine getirir. Sindirim sisteminin bir parçası olarak sınıflandırılan karaciğerin rolleri arasında detoksifikasyon, protein sentezi ve gıdanın sindirimine yardımcı olan kimyasalların üretimi bulunur.

Esasen karaciğer bir bez olarak sınıflandırılır ve birçok fonksiyonla ilişkilidir. Karaciğerin ana fonksiyonları şunlardır:

Safra üretimi: Safra ince bağırsakların parçalanmasına ve yağları, kolesterolu ve bazı vitaminleri emmesine yardımcı olur. Safra, safra tuzları, kolesterol, bilirubin, elektrolitler ve sudan oluşur.

Kan pıhtılarının desteklenmesi: K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bazı pıhtılaştırıcıların oluşturulması için gereklidir. Safra, K vitamini emilimi için esastır ve karaciğerde oluşturulur. Karaciğer yeterli safra üretmezse, pıhtılaşma faktörleri üretilemez.

Yağ metabolizasyonu: Safra, yağları parçalar ve sindirimlerini kolaylaştırır.

puzzle karaciğer, karaciğere iyi gelen kuruyemişler

Vitamin ve mineral depolama: Karaciğer A, D, E, K ve B12 vitaminlerini depolar. Bu vitaminlerin önemli miktarlarını depoda tutar. Bazı durumlarda, birkaç yıllık vitaminler yedek olarak tutulur. Karaciğer, yeni kırmızı kan hücreleri yapmaya hazır demiri de depolar.

Proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur: Safra, sindirim için proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur. Karaciğere iyi gelen kuruyemişler aynı zamanda sindirime de yardımcı olmuş olur.

Kanı filtreler: Karaciğer, ostrojen ve aldosteron gibi hormonlar dahil olmak üzere vücuttaki bileşikleri ve alkol ve diğer ilaçlar dahil olmak üzere vücudun dışındaki bileşikleri filtreler ve uzaklaştırır.

İşte bütün bu özellikleri düşünüldüğü zaman, karaciğere iyi gelen kuruyemişler ve öteki besinleri tüketmenin önemi de daha da katlanarak artmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişler

Karaciğer sağlığını iyileştirmenin pek çok doğal yolu vardır. Bunların başında da atıştırmalık olarak mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz kuruyemişler gelmektedir. Karaciğere iyi gelen kuruyemişler ara öğünler esnasında rahatlıkla tüketilebilir ve size sağlık katar!

Karaciğer sağlığını besleyici olması yönünden değerli dört ana kuruyemişe göz atalım!

Brezilya Fındığı

brezilya fındığı, karaciğere iyi gelen kuruyemişler

Brezilya fındığı iyi bir protein, bakır, niasin, magnezyum, lif, E vitamini ve selenyum kaynağıdır. Brezilya fındığı, fındık başına en fazla 80 mikrogram içeren selenyumun en konsantre besin kaynaklarından biridir. Selenyum, karaciğer hastalığı olanlar için özellikle değerlidir, çünkü karaciğer hücrelerine zarar gelmesini önlemeye yardımcı olan, kanserle savaşan hücreleri harekete geçiren, bağışıklık sistemini güçlendiren ve doku esnekliğine katkıda bulunan bir antioksidandır. Bu da sağlıklı karaciğer dokusu için çok önemlidir. Karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasındaki bu egzotik lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Ceviz

Karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasında her mutfakta bulunan bir tanesi ile devam edelim listemize… Ceviz, karaciğerin amonyağı detoksifiye etmesine yardımcı olmak için gerekli olan amino asitleri içerir. Ceviz ayrıca her ikisi de sağlıklı karaciğer detoksifikasyonunu desteklediği bilinen glutatyon ve omega-3 yağ asitlerinde yüksektir. Bu nedenle günlük olarak ceviz tüketmek karaciğere iyi gelir.

Pikan Cevizi

Ceviz ailesinden bir başka üye ile karaciğere iyi gelen kuruyemişler incelememize devam edelim. Pikan cevizi, E ve A vitaminleri, folik asit, kalsıyum, magnezyum, bakır, fosfor, potasyum, manganez, B vitaminleri ve çinko gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Bu cevizler özellikle E vitamini açısından da zengindir. Araştırmalar ceviz yedikten sonra vücuttaki E vitamini seviyelerinin iki katına çıktığını ve kötü kolesterolun düştüğünü göstermektedir. Bu bulgu, cevizleri yağlı karaciğer hastalığına karşı lezzetli bir silah haline getirir.

Badem

badem, karaciğere iyi gelen kuruyemişler

Karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasında alışkın olduğumuz isimlerden bir diğeri de bademdir. Bademi atıştırmalık olarak tüketmek kadar şutunu içmek de karaciğer sağlığına iyi gelecektir. Badem süt kadar kalsiyum içerir ve magnezyum, E vitamini, selenyum ve çok miktarda lifi içerisinde bulundurur. Magnezyum, kan damarlarının gevşemesi için çok önemli bir mineraldır, kanın karaciğerde rahatça hareket eden paha biçilmez bir bileşenidir. İlaveten, badem, yağlı karaciğer hastalığına bilinen bir katkı olan yemeklerden sonra kan şekeri artışlarını azaltır.

Karaciğere İyi Gelen Öteki Besinler

Karaciğere iyi gelen kuruyemişler konusuna değindik. Ancak doğanın bize sunduğu mucize bununla sınırlı değil. Karaciğere iyi gelen başka besinler de mevcut. Bu besinleri özellikle de karaciğere iyi gelen kuruyemişler ile tüketip faydaları iki katına çıkartmak mümkün.

Yulaf

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan yulaf, karaciğere iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Yulaf ezmesi tüketmek, diyete lif eklemenin kolay bir yoludur. Lif, sindirim için önemli bir araçtır ve yulaftaki spesifik lifler özellikle karaciğer için faydalı olabilir. Yulaf ve yulaf ezmesi beta-glukanlar adı verilen bileşiklerde yüksektir. Bunlar da karaciğere iyi gelir. Sabah kahvaltısı ya da ara öğünlerde yulaf yerken üzerine biraz karaciğere iyi gelen kuruyemişler listesinden sevdiklerinizi ekleyebilirsiniz.

Kahve

Karaciğer için kahve müthiş faydalı bir içecektir. Özellikle de yağlı karaciğer rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Peki, bunun nedeni nedir? Kahve, karaciğerde yağ oluşumunu azaltır. Aynı zamanda karaciğerdeki koruyucu antioksidanları arttırır. Kahvede bulunan bileşikler ayrıca karaciğer enzimlerinin kansere neden olan maddelerin vücudundan kurtulmasına yardımcı olur. Kahvenize biraz badem sütü ekleyerek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Üstelik karaciğere içi gelen kuruyemişler konusunda faydaları yaşamaya da devam edersiniz.

Meyveler

meyveler, karaciğere iyi gelen kuruyemişler

Kuruyemişler kadar faydalı bir ara ogün seçeneği varsa, o da meyvelerdir. Meyveleri beslenme düzeninize ekleyerek karaciğer sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Peki hangi meyveler karaciğere iyi gelir? Yaban mersini, ahududu ve kızılcık gibi minik meyveler karaciğere iyi gelirler. Bunları yukarıda saydığımız yulaf karışımına karaciğere iyi gelen kuruyemişler ile ekleyebilirsiniz. Ayrıca greyfurt ve üzüm de karaciğere iyi gelir.

Karaciğer için Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Genel olarak diyette dengeyi bulmak karaciğeri sağlıklı tutar. Bununla birlikte, karaciğerin işlenmekte zorlandığı bazı yiyecekler ve yiyecek grupları da vardır. Bunlar şunları içerir:

Yağlı yiyecekler: Bunlara kızarmış yiyecekler, fast food yiyecekler ve birçok restorandan paket servisi dahildir. Paketlenmiş atıştırmalıklar, cipsler ve kuruyemişler de şaşırtıcı şekilde yağlarda yüksek olabilir.

Nişastalı yiyecekler: Bunlar ekmekler, makarnalar ve kekler veya ünlü mamüllerdir. Bunları yemek de karaciğere iyi gelmez.

Şeker: Şekerler ve tahıllar, ünlü mamüller ve şekerler gibi şekerli yiyecekleri kesmek, karaciğer üzerindeki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Tuz: Tuz alımını azaltmanın basit yolları, daha az yemek yemeyi, konserve etlerden veya sebzelerden kaçınmayı ve tuzlu şarküteri etlerini ve pastırmayı azaltmayı veya kaçınmayı içerir.

Alkol: Karaciğerine bir mola vermek isteyen herkes, alkol alımını azaltmayı veya diyetten tamamen çıkarmayı düşünmelidir.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi