kaju

10 Mucizevi Faydasıyla Kaju Fıstığı

Kuruyemiş denince akla gelen ilk seçeneklerden biri kaju… Anavatanı Brezilya olsa da şu an tezgâhlara ağırlıklı olarak Vietnam, Nijerya ve Hindistan’dan gelen kaju, dört mevsim yeşil kalabilen bir ağacın mahsulüdür.

Fazla yağış alan Tropikal iklim bölgelerinde yetişen kaju ağacı, kaju fıstığı ve kaju meyvesini insanlığa sunar. Kuruyemiş tezgâhlarında en özel yerin sahibi olan, fiyatıyla da diğer yemişleri geride bırakan kaju, kendisine gösterilen ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Kajunun faydaları ve içeriği hakkında bilgi sahibi olduğunuzda bize hak vereceğinize eminiz.

Bir Vitamin Deposu Olarak Kaju

Zengin içeriğiyle dikkat çeken kaju fıstığı C, E, K ve B6, B12 vitaminlerini içerisinde barındırıyor. Tüm bunlara ek olarak magnezyum, demir, sodyum ve potasyum gibi minerallere de sahip olan kaju, sade lezzetiyle değil, içeriğiyle de liste başı kuruyemişler arasında yer almayı başarıyor.

Bakır deposu olması da cabası… Peki, kaju fıstığının bu içeriği insan sağlığını nasıl etkiliyor öğrenmek istiyorsanız, yazının bundan sonraki kısmını daha dikkatli okumanız gerekecek.

Kajunun Faydaları Nelerdir?

Güne zinde başlatır.

Zengin vitamin ve mineral deposu olan kaju fıstığı, güne enerjik ve açık bir zihinle başlamak için en iyi kuruyemişlerden biridir. Kahvaltı listenize sadece 10 adet kaju eklemeniz bile kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır. Uzmanlar kajunun ruh sağlığını dahi olumlu etkilediği konusunda fikirlere sahiptir.

Kansere karşı kalkan oluşturur.

Kajunun faydaları arasında belki de en önemlisi kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturması… İçerisinde yoğun oranda bakır bulunan kaju, bu özelliği sayesinde başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudun savunma altına alır. Kanserli hücreleri ve tümörleri hayatınıza almamak için alışveriş listenize kaju fıstığını eklemenizde yarar var.

Kalp dostudur.

Kalp dostu kuruyemişlerden biri olan kaju, diğer fıstık türleri göz önüne alındığında daha az yağlıdır. Bu da tahmin edilebildiği gibi kalp sağlığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Kalbinizi korumak için kuruyemişlerde de seçimi ‘dost’ olanlardan yana yapmanız, kendiniz için bir iyilik yapmanız anlamına gelecektir.

Toksinleri uzaklaştırır.

Antioksidan özelliğine sahip olduğu için vücutta bulunan toksinlerin atılmasına etkin rol oynayan kaju, kolesterole de etki etmez. Yani en sevdiğiniz diziyi izlerken elinizi kaju tabağında her uzattığınızda vicdanınızla karşı karşıya gelmeyeceksiniz.

Kan basıncını dengeler.

Yoğun olarak magnezyum içeren kaju, kan basıncının dengelenmesini sağlar. Bu durum da yüksek tansiyon problemi yaşayanlar için bir kurtarıcı olabileceğini gösteriyor. Kan basıncını dengelemek ve yüksek tansiyon probleminden uzaklaşmak için kaju tüketmeye devam etmek faydalı olacaktır.

kaju fıstığı

Sağlıklı saçların sırrıdır.

Kajunun bakır içerdiğini söylemiştik. Bu özelliği saç sağlığını da olumlu etkileyeceği anlamına geliyor. Saç dökülmesi gibi problemleriniz bulunuyorsa, bu bakır eksikliğinden kaynaklanabilir. Söz konusu durumu ortadan kaldırmak, sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak, kaju tüketmek için en geçerli sebebiniz olabilir.

Kemik sağlığını olumlu etkiler.

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda magnezyum ve kalsiyum alımının önemi artık herkes tarafından biliniyor. Özellikle gelişim sürecinde çocukların kaju tüketmesini sağlamak, daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmalarına fırsat verecektir. Ayrıca kemik erimesine karşı da özellikle kadınların tüketmesi gereken unsurlardan biri olarak kaju fıstığı gösterilebilir.

Baş ağrılarını sonlandırır.

Kalsiyumun kemiklerde tutulmasını sağlayarak, kemiklerde tutulmasını engelleyen kaju, bu özelliği ile sinir sistemini rahatlatır. Bu da baş ağrılarının oluşmasını engellerken yüksek tansiyon problemini de ortadan kaldırır.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kaju fıstığının antioksidan özelliğine sahip olduğunu söylemiştik. Bu durum sadece vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırmıyor, aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Az yağlı formu ile metabolizmayı çalıştıran ve yağ yakımının hızlanmasına etki eden kaju, diyet listelerinde de kendisine yer buluyor. Denemek hiçbir şey kaybettirmez, fazla kilolarınız dışında!

Rahat bir uyku çektirir.

Deliksiz ve rahat bir uyku… Bunu ne kadar özlediğinizi biliyoruz. Ne zamandır şöyle rahat bir uyku çekmedim diyenlerdenseniz, akşam yemeğinden sonra bir avuç kaju tüketmeyi deneyin. Kısa sürede uykuya daldığınızı ve sabah kadar hiç uyanmadan rahat bir uyku çektiğinizi göreceksiniz.

Sağlıklı Kahvaltılar için Kaju Ezmesi

kaju ezmesi

Fındık ezmesi, fıstık ezmesi olur da kaju ezmesi olmaz mı? Elbet de olur! Marketlerde pek sık rastlanmasa da evde kendi imkânlarınızla, üstelik oldukça pratik bir şekilde kendi kaju ezmenizi yapabilirsiniz. Kajunun faydaları tüm aileyi etkisi altına alsın, çocuklar da tüketmek için daha istekli olsun diyorsanız, bu tarifi not almanız gerekecek!

Kaju Ezmesi için Gerekli Malzemeler:

200 gr kaju fıstığı

2 yemek kaşığı süt

1 yemek kaşığı sıvı yağ

3 kaşık süzme bal

Sırayla uygulamanız gereken adımlar:

  • Kaju fıstığını robot ya da parçalayıcı kullanarak küçük parçalar haline getirin. 200 gr kaju ilk etapta fazlasıyla yeterli olacaktır. Yağı çıkana kadar parçaladıktan sonra geniş bir kabın içerisine alabilirsiniz.
  • Geniş bir kaba aldığınız kaju fıstığının üzerine 2 yemek kaşığı süt ekleyin, karıştırın ve 10 dakika boyunca sütü çekmesi için bekleyin.
  • Sonrasında yapmanız gereken şey bu karışıma 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ eklemek. Eğer kalorisi düşük olsun istiyorsanız kendi yağı da yeterli olabilir.
  • Son olarak bu karışıma 3 kaşık süzme bal ekleyin ve iyice karıştırın. Hafif taneli bir fıstık ezmesi görünümünü aldığında, kaju ezmeniz hazır demektir.
  • Cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamak tadını korurken kullanım ömrünü de uzatacaktır.

Her sabah bir dilim tam tahıllı ekmeğin üzerine biraz kaju ezmesi sürerek; gün boyu zinde olmak elinizde…

Önceki Makale Kaju Nerede Yetişir?

Yorum Yap

Yaptığınız yorum yayınlanmadan önce onaya gönderilecektir.

* Zorunlu Alan