kuru erik

Kuruyemişler arasında en çok sevilenlerden bir tanesi kuru erik! Hem hafif tatlı hafif mayhoş lezzeti ile benzersizdir, hem de içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlığa faydalıdır. Günlük beslenme rutininize kuru erik eklemek, sizi pek çok hastalığa karşı kuruyacaktır. Peki, evde erik nasıl kurutulur?

Marketten kuru erik almak istemeyen, bahçesinden topladığı ya da mevsiminde satın aldığı erikleri kurutmak isteyenleri buraya alalım! Evde erik nasıl kurutulur sorusuna hazırladığımız cevaplar ile bu basit istemi sizler de rahatlıkla evinizde uygulayabilirsiniz!

Bu yazımızda öncelikle kuru eriğin besin değerlerine bakacağız. Ardından kuru eriğin faydalarına göz atacağız. Sonrasında isteyenler için çekirdekli isteyenler için ise çekirdeksiz olmak üzere iki farklı yöntem ile evde erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt vereceğiz.

Üstelik erik kurutma işlemi sırasında karşılaşabileceğiniz güçlüklere de çözüm önerileri sunacağız. Daha sonra ise evde kuruttuğunuz erikleri saklama yöntemlerinden bahsedeceğiz. Son olarak ise evde kendiniz kuruttuğunuz erik ile nasıl yemekler yapabileceğinize göz atacağız!

Hem Faydalı Hem Lezzetli: Kuru Erik

kurutulmuş erik

Kuru erik, atıştırmalık çeşitleri arasında herkesin en sevdiklerinden bir tanesidir. Bunun sebebi hem içerisindeki lezzet hem de faydaları! Öncelikle kuru erik oldukça masum bir atıştırmalıktır.

Tamamen doğal olan kuru erik aynı zamanda düşük bir kaloriye sahiptir. Tamamen doğal olan şekerli yapısı ile tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderir. Evde erik nasıl kurutulur konusunun inceliklerine geçmeden evvel, isterseniz kuru eriğin faydalarına biraz daha yakından göz atalım.

Kuru erik düşük kalorilidir! Kuru eriğin 100 gramında yaklaşık olarak 260 kal ya da 27 kalori bulunmaktadır. Masum derken kastetmek istediğimiz şey tam olarak buydu! Kuru erik epeyce düşük kalorili bir yiyecektir.

Kuru erik oldukça liflidir. 100 gramlık bir kuru erik porsiyonunda 9.4 gram lif bulunmaktadır. Bu da günlük lif ihtiyatınızın % 38’lik bir kısmını kuru erik ile karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

Kuru erik aynı zamanda enfes bir C vitamini deposudur. Özellikle kış aylarında bizi hastalıklardan koruyan C vitaminini günlük beslenme düzeninize alternatif kayanlarla dahil edebilmek için kuru erik tüketebilirsiniz. Bunun dışında içinde bir miktar da A vitamini bulundurmaktadır.

Kuru erik içerisinde bulunan vitaminlerden bir tanesi de K vitaminidir. Kuru eriğin küçük bir kaşesi bile günlük K vitamini ihtiyatınızın %80’inden fazlasını karşılamaya yetecektir.

Kuru erik sadece vitamin anlamında değil, aynı zamanda mineral anlamında da zengin bir yiyecektir. İçerisinde en yoğun olarak bulunan mineral potasyumdur. Kuru erik tüketerek bedeninizin günlük potasyum ihtiyacının % 35’ini karşılayabilirsiniz. Kuru erik içerisinde ayrıca kalsiyum ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır.

İşte içerisindeki maddelerden de anlaşılabileceği gibi kuru erik oldukça faydalı bir kuru yemiştir. Bütün bu faydalarını hayatımıza dahil etmek için onu soframızdan eksik etmemeliyiz.

Faydaları ile Göz Dolduran Kuru Erik

kuru erik

Erik nasıl kurutulur konusu size biraz zahmetli gibi görünüyorsa, belki de kuru eriğin faydaları  ile ilgili hazırladıklarımızı okumak sizi cesaretlendirecektir. Kuru eriğin lezzetli olduğu kadar faydalı olduğundan da bahsetmiştir. 

Bu faydaları her gün sofranızdan eksik etmemek adına evde erik nasıl kurutulur ile ilgili rehberimizi takip ederek kendiniz erik kurutabilirsiniz. Peki, bu sürecin sonucunda hangi faydaları ailenizle paylaşmış, sofranıza taşımız olacaksınız? İncelememiz sizi bekliyor!

Kabızlığa Son!

Öncelikle kuru erik denince akla ilk gelen ve evde erik nail kurutulur sorusunu kendimize sormamıza neden olan fayda ile başlayalım… Kuru erik, bağırsakları çalıştıran muhteşem bir kuruyemiştir. Bu kuruyemişten günlük beslenme düzeninize en az 100 gram eklediğiniz takdirde, kabızlık problemi ile vedalaşmış olursunuz. Yiyeceklerin doğal bir şekilde sindirilmesine yardımcı olan kuru erik, sizi bu dertten kurtaracak.

Kalp Dostu…

Kuru eriğin faydaları arasında belki de en önemlilerinden bir tanesi, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkileridir. Bu konuda işin sırrı içerisindeki potasyum mineralinden geliyor. Özellikle de düşük kan basıncı şikayeti yaşayan kişilerin günlük olarak kuru erik tüketmesi önerilir.

Bu sayede kan basıncını düzenlemek konusunda tamamen doğal bir yöntemle önemli bir adım atmış olursunuz. Düzenlenen kalp basıncı sayesinde baş dönmesi, kalp krizi ya da felç gibi gelecekte başınıza gelme ihtimali olan sorunlara karşı kendinizi korumaya alırsınız.

Saç ve Cilt Sağlığı

Kuru eriğin faydaları arasında, saç ve cilt sağlığı üzerinde olan olumlu etkileri de yer almakta.. Saç dökülmesi, her yaştan kişinin hayatının kimi dönemlerinde yaşadığı bir sorundur. Bu sorunla savaşmak için kimi zaman dışarıdan müdaheleler uyguluyoruz.

Ancak mu müdaheleleri içerinden sağlıklı bir beslenme düzeni ve doğru besinlerle desteklemezsek bu durum boşa gitmiş olur. İçerisinde demir bulunduran kuru erik, saç dökülmeleri ile olan savaşta sizi destekleyecek bir beşindir.

Gelelim kuru eriğin cilt sağlığı üzerindeki etkisine… Evde erik nasıl kurutulur sorusunu kendimize sormaya bizi motive eden nedenlerden bir tanesi de kuru eriğin cilt sağlığına olumlu etkileridir. Yaşlanma karşıtı bir etkisi olduğuna inanılam bu tatlı meyve, vitamin ve mineral deposu yapısı sayesinde anti-aging bir etki yaratır.

Evde Erik Nasıl Kurutulur?

Eriğin içerisindeki besin değerlerine ve insan bedenine olan katkılarına göz attık. Eğer artık ikna olduysanız, erik nasıl kurutulur konusuna dönebiliriz! Evde erik kurutmak aslında oldukça kolay bir süreçtir. Tek yapılması gereken adımları takip etmek ve biraz da sabırlı olmaktdır. Bu kolay yöntemlerle siz de evde kolaylıkla erik kurutabilirsiniz.

Erik kurutmada kullanlan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilkinde, eriğin içerisindeki çekirdek çıkartılır. İkincisinde ise çekirdek içerisinde bırakılır ve o şekilde kurutulur. Farklı damak tatları için farklı sonuçlar isteyenleri düşündük, ve her iki yöntemin de inceliklerini sizin için derledik!

Çekirdeksiz Erik Nasıl Kurutulur?

erik nasıl kurutulur

İlk yöntemimiz, çekirdeksiz erik sevenlere gelsin. Adımları takip ederek eriği kolayca kurutabilirsiniz.

  1. Adım: Mevsiminde toplanan erikler yıkanır. Yaprakları ayrılır. Yıkandıktan sonra erikler kendi kendilerine kurumaya bırakılır.
  2. Adım: Erikler bıçakla ikiye ayrılır. Etli kısmına zarar vermemeye dikkat ederek çekirdekleri içerisinden çıkartılır. Bu aşamada eğer eriklerin üzerinde çürük ya da erik kısımlar varsa, bunlar da bıçakla ayrılır.
  3. Adım: Eriklerin her birinin içerisinden çekirdekler çıkartıldıktan sonra, erikleri kuruyacaklar yüzeye yerleştirme zamanı şimdi. Öncelikle erikleri alabilecek büyüklükte bir tepsiye pamuklu bir örtü serilir. Daha sona erikler üzerine yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta eriklerin kesilmiş olan iç kısımlarının yukarıya bakması gerekmesidir.
  4. Adım: Eriklerin olduğu tepsi, güneş ışınlarını direkt olarak alacak bir balkon ya da terasa yerleştirilir. Erik nasıl kurutulur sorusunun kilit noktası, işte bu direkt güneş ışığıdır. Erikler bu şekilde bir gün boyunca bekletilir.
  5. Adım: Bir günün sonunda erikler ters çevirilir. Şimdi kesik olan iç kısımları tepsiye temas etmeli, kabuklu dış kısımları ise güneş ışınlarına maruz kalmalıdır. Bu şekilde ters çevirilen erikler dört ila beş gün kadar da bu şekilde bekletilir. Sonrasında tamamen kuruyan erikler artık yemeye hazırdır!

Çekirdekli Erik Nasıl Kurutulur?

kuru erik

Evde erik nasıl kurutulur sorusuna ikinci yanıtımız ise çekirdekli erikten geliyor. Öteki yönteme göre daha kolay olan bu ikinci yöntemle de son derece kolay bir şekilde erik kurutabilirsiniz.

  1. Adım: Mevsiminde toplanan erikler yıkanır. Yaprakları ayrılır. Yıkandıktan sonra erikler kendi kendilerine kurumaya bırakılır.
  2. Adım: Öncelikle erikleri alabilecek büyüklükte bir tepsiye pamuklu bir örtü serilir. Bu şekilde hazırlanan tepsi güneş ışınlarını direkt olarak alacak bir balkon ya da terasa yerleştirilir. Burada iki gün boyunca bekletilir.
  3. Adım: Balkonda iki gün boyunca bekletilen eriklerin yönü değiştirilir. Arka kısımları da kurutulmaya bırakılan erikler iki gün de bu şekilde bekletilir. Sonrasına tamamen kuruyan erikler artık yemeye hazırdır!

Evde Erik Kurutmak İsteyenlere İpuçları

Evde erik nasıl kurutulur sorusuna hangi yanıtı seçerseniz seçin bu ipuçları ile hem erik kurutma sürecini hem de kuru erikleri saklama işlemini çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Erik Kuruturken Böceklerle Mücadele!

Erikleri kurutacağınız yere bağlı olarak türlü çeşitli böceklere karşı da bir mücadele vermeniz gerekebilir. Hem doğamızın bir parçası olan o böcekleri öldürmemek hem de eriklerinizi istiladan korumak birkaç basit yöntem ile sağlanabilir.

Sineklerele Mücadele

Eğer eriklerinizi kurutmak üzere yerleştirdiğiniz tepsiyi koyacağınız balkon, irili ufaklı sineklerin ya da arıların uğrak yeri ise, o zaman onları meyvelerinizden uzak tutmanız gerekebilir. Bu nedenle sık aralıkları olan bir tel kapağı tepsinin üzerine koyabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir kapağınız yoksa, bir süzgeç de işinizi görecektir.

Karıncalarla Mücadele

Kimi zaman balkonlar ya da teraslar karıncaların uğrak yerlerinden biri olabilirler. Eriklerin şekerli yapısı ile karıncaları kendisine çekme ihtimali var. Bu nedenle size şimdi harika bir çözüm önereceğiz. Erikleri kurutmak üzere yerleştirdiğiniz tepsinin etrafına tuz dökerseniz, karıncaları eriklerden uzak tutmuş olursunuz. Karıncaları doğal olarak uzaklaştıran tuz, böcek ilaçlarından daha etkilidir.

Kuru Erik Nasıl Saklanır?

Erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt verdik ve eriklerimizi kurutup hazır ettik. Şimdi sıra geldi eriklerimizi muhafaza etmeye… Öncelikle erikleri cam kavanozda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. bu sayede tatları bozulmayacak ve hava şartlarından etkilenmeyecekler. Ağzı kapalı cam bir kavanoz tam olarak işinizi görecektir.

Erikleri kuru ver serin bir yerde saklamaya özen gösterin. Nem almayan bir erzak dolabı ideal nokta olacaktır.

Kuru Erik Nasıl Tüketilir?

kuru erikli dolma

Evde erik nasıl kurutulur sorusuna yanıt verdik. Eriğin faydalarından da bahsettik. Sıra geldi kuru eriği günlük yaşantınızın bir parçası haline getirecek önerilere… Bu öneriler sayesinde kuru eriği sadece bir kuruyemiş olarak değil aynı zamanda bir yemek malzemesi olarak da görebilirsiniz!

Kuru Erik Başrolde: Nefis Özbek Pilavı

Kuru eriğin ülkemiz mutfağındaki sevilen lezzetler içerisinde kendisine yer bulabildiğini biliyor muydunuz? Özellikle de Özbek pilavı bu durumun örneklerinden biri… İçerisinde sayısız kuru meyve bulunduran lezzetli mi lezzetli bir Özbek pilavına imza atmak isterseniz eğer, evde kendiniz kuruttuğunuz erikleri tarife ekleyebilirsiniz.

Çay Saatlerinin Yeni Yıldızı: Kuru Erikli Tatlılar

kuru erikli tarif

Bir kuru meyve olması itibarı ile özellikle tatlı tariflerinin vazgeçilmez bir parçası oluyor. Kuru erik tatlıların hem içinde hem de üzerinde kullanılabilir. Kuru erik ile yapacağınız kekler, pastalar, kurabiyeler tadından yenmez olacaktır. Hele de evde erik nasıl kurutulur adımlarını takip edip kendi eriğinizi kendimin kurutursanız bu tatlıların tadı daha da güzelleşecektir.

Kuru Erikli Müsli ile Güne Başlayın

Sabah kahvaltılarında özellikle de formuna dikkat edenlerin tercih ettiği yiyeceklerden bir tanesi müslidir. Müsliyi evde kendiniz kuruttuğunuz kuru erik ile lezzetlendirebilirsiniz. Üzerine bir avuç kuruyemiş ve biraz da süt ya da yoğurt da eklediniz mi işte kahvaltınız hazır. Bu kahvaltı hem düşük kalorili olacak hem de sizi gün boyu tok tutacak.

Atıştırmalık Kuruyemiş Olarak

Ve tabii geldik kuru eriğin en yaygın tüketilme biçimine… Kuru erik, harika bir kuruyemiştir. Ara öğünlerinizi kuru erik ile lezzetlendirebilirsiniz. Erik nasıl kurutulur artık biliyorsunuz! Mevsiminde topladığınız erikleri kurutup yıl boyunca ister iş yerinde ister okulda sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanabilir, sevdiklerinizin çantasına iliştirebilirsiniz!

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi