hurma çeşitleri

Kuru meyveler aleminin en besleyici ürünlerinden bir tanesi olan hurma, son yıllarda giderek önem kazanmaya başladı. Hurmalar hem kilo vermek isteyenlerin bir numaralı ara ogün tercihi, hem güne enerjik başlamak isteyenlerin kahvaltılık yiyeceği hem de kimi tatlıların ana hammaddesi konumunda…

Eğer siz de günlük beslenme düzeninize hurma eklemek istiyorsanız, belki de mevsiminde kuruttuğunuz hurmaları mutfağınıza dahil etmeye başlamalısınız! Bunun için hurma nasıl kurutulur konusunda bir yazı hazırladık. İster Tunus, ister İran, isterse Medine hurması için bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Gelin, hurma nasıl kurutulur sorusuna birlikte yanıt arayalım!

Farklı Yöntemlerle Hurma Nasıl Kurutulur?

hurma nasıl kurutulur

Hurma nasıl kurutulur sorusuna yanıt bulmak için ilk olarak hangi yöntemin size daha uygun olduğunu saptamanız gerek. Mümkün olan tüm yöntemleri hurma nasıl kurutulur konusuna aydınlık getirmek için inceledik…

Hurmaları kurumalarının en geleneksel yolu, onları uzun süre güneş altında bırakmaktır. Bu yöntem en basit olmasına rağmen, aynı zamanda biraz tutarsız olma eğilimindedir – neticede sonuçlar, belirli hava koşullarına ve meyvelerin boyutuna ve nemine bağlıdır.

Profesyonel bir gıda kurutucusunun kullanılması, standart sonuçlar almanın en iyi yoludur. Bu cihazlardan birine yatırım yapmak istemeyen insanlar, ılık bir fırında yavaş kuruma ile bazen benzer sonuçlar alabilir. Sürecin önemli bir kısmı, sizin için ise yarayan bir yöntem bulmak, sonra doğru sonuçları elde edene kadar deney yapmaktır.

Bu nedenle hurma nasıl kurutulur sorusuna en sik olarak verilen yöntemleri sizin icin derledik. Kendi şartlarınızı göz önüne alarak bu yöntemlerden hangisini kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Ayrıca elinizdeki hurmanın tipine göre de kullanacağınız yöntem değişiklik gösterecektir.

Eğer çok etli ve zor kuruyacak bir hurma hasatını kurutmayı hedefliyorsanız, bu durumda daha hızlı sonuç veren yöntemleri kullanmanız gerekmektedir. Eğer daha küçük ve daha az etli hurmalarınız varsa, daha uzun süren ancak sonuçta siz hedefe götüren yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bunun yanısıra hurma nasıl kurutulur sorusuna verilen yanıtta hurmanın üzerindeki derinin kalınlığı da önemlidir.Çünkü eğer hurmanın üzerindeki kabuk kısmı kalınsa, doğal yöntemlerde sürenin daha da uzadığını göreceksiniz. Ancak eğer daha az incelikte bir kabuğu olan hurmayı kurutmak istiyorsanız bu durumda daha rahat olabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Hurma Nasıl Kurutulur?: Güneş Işığı ile Kurutma

hurma ağacı

Yaş hurma, oldukta faydalı bir meyve… Hem kuruşu hem de tazesi ile yüzyıllardır insanların beslenme düzeninin bir parçası. Bu meyveleri yıl boyunca tüketmek isteyen insanların hurma nasıl kurutulur sorusuna verdiği geleneksel yana ise güneş ışınları ile kurutma olmuştur.

Tarihsel olarak hurmanın yetiştiği bölgelerde yaşayan insanlar, yüzyıllar boyunca sadece güneş ışığı kullanarak bu meyveyi kurutmuşlardır. Bunun amacı soğuk geçen kış aylarında da hurmayı yiyebilmektir.

Çoğu durumda, mevsiminde toplanan hurmalar çekirdekleri bile çıkartılmadan sadece yıkandıktan sonra bir tepsinin üzerine yerleştirilirler ve yeterince uzun bir süre boyunca güneşin altında bırakılırlar.

Bu süreyi belirleyen pek çok farklı faktör vardır. Bu faktörler arasıda hurmanın büyüklüğü, hava durumu, güneş ışınlarının geliş açısı yer almaktadır. Süreci kısaltacak bir yöntem hurmaları ortadan ikiye dilimlemek olabilir. Ayrıca eğer hurmaların çekirdeklerini çıkartırsanız da kuruma sürecini hızlandırmış olursunuz.

Bahçeye ya da terasa hurma dolu tepsiyi yerleştirdik… Peki öylece bırakacak mıyız?

Ne yazık ki bu mümkün değil! Eğer güneş ışınları altında doğal olarak hurmaların kurutulmasını hedefleyen bu geleneksel yöntemi kullanıyorsanız, davetsiz misafirlere karşı önemler almanız gerekmektedir.

Bu yöntemi uygulayanlar için kuşlar veya böceklerin bulaşmasını önlemek için hurmaları ​​bir çeşit ekran veya koruyucu bariyer altında kurutmak genellikle iyi bir fikirdir. Zira hurmaların o lezzetli, şekerli özü; arıları ve böcekleri çağırabilir. Kuşlar için ise hurmalar en az insanlar için olduğu kadar cezbedici meyvelerdir.

Bu nedenle güneş altında hurma nasıl kurutulur diye düşünenlerin bu konuda da önlemler almaları gerekmektedir. Bazı çiftlikler ve gıda üreticileri kurutma elekleri satmaktadır. Eğer büyük miktarda hurma kurutmayı düşünüyorsanız bunlardan birini alabilirsiniz.

Eğer daha küçük ölçekli planlarınız varsa, o zaman hurmaları yerleştirdiğiniz tepsinin üzerini kapsayacak kadar büyük bir süzgeç ya da bir tülbent de işi görecektir. Burada önemli olan hurmaların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaya devam ettiğinden emin olmaktır.

Hurmalar, güneşin çoğu zaman yoğun bir şekilde parladığı, neredeyse çöl gibi görünen iklimlerde büyürler. Daha serin veya nemli bir yerde yaşıyorsanız, güneş ışığında kurutma kadar başarılı olmayabilir.

Kendinizi hurma dolu tepsiyi balkonunuzda ya da terasta güneş ışınlarının düştüğü köşeler arasında gidip gelirken bulabilirsiniz. Bu tarz iklimlerde yaşayanların özellikle büyük hurma çeşitlerini kurutması daha zor olacaktır, zira meyvenin kuruması daha uzun zaman alacaktır. Bu nedenle hurma nasıl kurutulur sorusuna verdiğimiz, aşağıdaki alternatif yanıtlara da göz atmanızı öneririz.

Profesyonel Olarak Hurma Nasıl Kurutulur?: Profesyonel Meyve Kurutucular

meyve kurutucu

Belki de hurma nasıl kurutulur sorusuna profesyonel bir cevap arıyorsunuz! O zaman ihtiyacınız olan ürün profesyonel bir gıda kurutucusu olacaktır. Peki, bu yöntem nasıl işler? Profesyonel bir gıda kurutucusu ile farklı çeşitlerdeki hurma nasıl kurutulur?

Profesyonel bir gıda kurutucusu, hurmaları kurumaya en hızlı yoldur, ancak aynı zamanda muhtemelen bu iş için kullanılan en pahalı yöntem olabilir. Ticari kurutucular genellikle çok büyüktür, bazen bir odanın tamamini kaplayabilirler.

Bunun için hurma kurutma işine yatırım yapmanız ve yeni kurutucunuzu koyacak bir yer bulmanız gerekmektedir! Ancak tabii ki bunların daha küçükleri de vardır. Evde kullanılan modeller genellikle çok daha küçüktür ve genellikle mutfaktaki bir tezgah üzerine sığabilir.

Peki, profesyonel gıda kurutucuları nasıl çalışırlar? Aslında bu cihazlar, normal şartlar altında doğal olarak ortaya çıkan hava koşullarını daha sanal bir ortamda yaratmayı hedeflemektedirler.

Ancak bunu daha kontrollü ve daha güvenli bir alanda yaparlar. Bu cihazlar, size ihtiyacınız olan hava şartlarını sağlama konusunda eşsiz bir şekilde çalışırlar. Atmosferi ve hava kalitesini kontrol ederek, yapay olarak çok kurak bir ortam yaratırlar. Bu cihazlar oldukça hızlılardır da.

Profesyonel bir kurutucu ile hurma son derece süratli bir şekilde kurutulmuş olur. Ayrıca size hurmalarınızı kurutmak için daha güvenli bir ortam sağlarlar. Cihazınızı evde kullanacağınız için böceklerden, kuşlardan, arılardan korkmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yanısıra size daha kesin sonuç verirler. Güneşin açması, havanın bulutlanması, tepsinizi yerleştireceğiniz alanda güneşin yer değiştirmesi gibi sorunlarla uğraşmanız gerekmez.

Evde Uygulanabilecek Bir Yöntem: Sıcak Fırında Hurma Nasıl Kurutulur?

kuru hurma

Hurma nasıl kurutulur sorusuna verilecek en pratik cevaba geldi sıra… Yiyecek kurutucu satın almak genellikle çok pahalıdır ve çok sayıda meyveyi kurutmayı planlamıyorsanız, bu sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Güneş altında kurutmak ise son derece doğal olmasına rağmen güvenilmezdir. İşte bu nedenle her evde bulunan fırınlar, hurma nasıl kurutulur sorusuna hem zamandan hem de paradan tasarruf ettirecek bir yanıt verebilirler!

Sıcak Bir Fırın

Bunun için öncelikle hurmaları yıkayıp kurumaya hazırlamak gerek. Bu arada çürük olanları ayırmalısınız. Daha sonra fırınınızı ısıtmanız gerekmektedir. Fırını yaklaşık 66 ° C  ısıtın ve yapışmayı önlemek için meyveyi fırın kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin. Aralarında boşluk bıraktığınızdan emin olun. Damak tadınıza göre çekirdekleri çıkartabilir ya da içerisinde bırakabilirsiniz.

Peki fırının içerisinde hurma nasıl kurutulur, bu işlem ne kadar sürer? Güneş yönteminden daha kısa, profesyonel kurutucu yönteminden ise daha uzun bir süre ihtiyacınız var. İdeal olarak hurmalar bir gün boyunca fırının içerisinde kurumaya bırakılmalıdır. Bu arada bu sürenin tamamı boyunca fırının çalışıyor olması gerekmiyor. Çünkü eğer fırın fazla ısıtılırsa, hurmalarınız kurumak yerine pişebilirler.

Bu nedenle ara ara kapağı açmalı ve hurmalarınızı kontrol etmelisiniz. Tabii bu sırada fırının kapağını uzun süreler boyunca açık bırakmamaya da özen göstermelisiniz. Bir günlük sürenin ortasında, hurmalarınızı ters çevirirseniz her iki yönden de doğru bir şekilde kuruduğundan emin olabilirsiniz.

Hurma Nasıl Kurutulur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

kuru meyveler ve çay

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, hurma nasıl kurutulur sorusuna verdiğiniz yanıtta dikkat etmeniz gereken noktalar aynıdır.

Hurma nasıl kurutulur sorusunun püf noktalarından bir tanesi, kurutma işlemi için kolları sıvamadan öncesine dayanır. Kurutma işleminde kullanacağınız hurmaları dikkatlice seçmek her zaman önemlidir. Kurutacağınız hurmalar kesinlikle tamamen olgunlaşmış olmalı, ancak herhangi bir bozulma belirtisi göstermemelidir. Bu nedenle hurmaları mevsiminde seçmek gerekir.

Ayrıca eğer yaşadığınız bölgede yetişiyorsa, kendi yerel marketinizden almanızı öneririz. Başlamadan önce tüm meyveleri iyice yıkamak ve kurutmak kirletici madde riskini azaltacaktır. Kurutmak için bir tülbent ya da salata kurutucusu kullanabilirsiniz.

Çekirdeğe dikkat etmek de önemlidir. Hurmalar çekirdekleri içerisinde bırakılarak da oldukça başarılı bir şekilde kurutulabilir, ancak kalın iç çukurun çıkarılması durumunda işlem genellikle çok daha hızlı gerçekleşecektir. Eğer çekirdeksiz bir şekilde de kurumuş hurmaların tadını çıkartabileceğinizi düşünüyorsanız ve hurmaları kurutmak için de çok fazla zamanınız yoksa, çekirdeklerini çıkartmanız öneririz.

Yiyecek işleme tesislerinin çoğunda meyvenin çekirdeğiniz otomatik olarak çıkartacak bir tamım profesyonel makineler bulunur. Yine de bunu evde kendi imkanlarınızla yapmanız da mümkün. Sadece iyi kesen bir bıçak bıçağa ve biraz da sabra ihtiyacınız var. Bu şekilde evde de benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hurma nasıl kurutulur sorusuna size en uygun yanıtı seçtiniz… Sıra geldi kuruttuğunuz hurmaları saklamaya. Bunun için size önerimiz doğal materyaller seçmeniz yönünde. Hurmaları plastik bir kaba kesinlikle koymayın! Bu onların tadını bozacaktır. Bunun yerine cam bir kap tercih edebilirsiniz. Eğer elinizin altında ahşap bir kap varsa onu da kullanabilirsiniz. Hurmalarınızı kuruttuktan sonra serin ve kuru bir yerde saklayın.

Bayatlamış Hurmalar Nasıl Kurtarılır?

Hurmaları kuruttunuz, yemeye hazırsınız. Bir süre geçtikten sonra mutfak dolabını açtınız. Bir de baktınız ki, hurmalar bayatlamış! “Hurma da bayatlar mı?” demeyin. Hurma yemeyi sevenler en azından bir keresinde, dışlarında kristalize bir görüntü olduğunu ya da  çok daha sert göründüğünü fark etmişlerdir. Kimi zaman doğru şekilde saklanmadığı için, kimi zaman da elinizde olmayan başka nedenlerle hurmaların üzerinde o kristalize, iştah kaçırıcı yarı oluşabilir.

Bayat hurmaları canlandırmak için en kolay yöntem sıcak suya daldırmaktır. Eski veya ekstra sert hurmaları yumuşatmanın birkaç yolu vardır. Sıcak suya batırma yöntemi her zaman en iyi sonuçları hızlı bir şekilde sunar.

Öncelikle hurmaları bir kaseye ya da büyük bir ölçme kabına  alın. Üzerine sıcak şu ekleyin. Aspiri derecede sıcak ya da kaynar olmasına gerek yok. Bu şekilde olursa hurmaların dış kabuğu zarar görebilir ve ne yazık ki tamamen dağılabilirler. Şu hurmaların üzerine çıkacak kadar gelmelidir.

Bu şekilde yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra suyu süzün. İşte hurmalarınız sanki dün kurutulmuş gibi taze hurma! Hurmaları ​​ıslatmak meyvelere nemi kaybetmiş olarak verir ve etini yumuşatır, aynı süper tatlı tadı verir. Bayat hurmaları ​​yumuşatmak için birkaç dakikanızı ayırmak, onları elden yemek yemek için daha eğlenceli ve içecek ve soslarla harmanlamayı kolaylaştırır.

Küçük bir öneri ile yazımızı sonlandıralım… Eğer hurmalarınıza biraz daha lezzet katmak istiyorsanız, üzerlerine biraz likör döküp bekletebilirsiniz. Likörü içine çeken hurmalar, onun lezzetini yansıtırlar. Bu şekilde kahvenin yanına harika bir atıştırmalık yaratmış olursunuz!

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler

altın çilek kurusu 5kgaltın çilek kurusu
Altın Çilek
İndirimli fiyat1.900,00 ₺ + KDV(%1)
ananas kurusu 5kgananas kurusu
Ananas Kurusu
İndirimli fiyat825,00 ₺ + KDV(%1)
Antep Fıstık Draje - Sütlü ÇikolatalıAntep fıstıklı sütlü draje
Antep Fıstık Draje - Sütlü Çikolatalı
İndirimli fiyat1.310,00 ₺ + KDV(%1)
Tükendi